Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / arembowski (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / arembowski (CC0 domena publiczna)
Podczas manifestacji w Uzbekistanie zginęli ludzie. Poinformował o tym prezydent Shavkat Mirziyoyev, nie ujawniając jednak liczby ofiar.
Przebywający na emigracji polityk opozycyjny Pulat Ahunov z kolei powiedział agencji Reuters, że zabitych zostało co najmniej pięć osób. Liczba ofiar może być jednak znacznie wyższa.

Prezydent poinformował, że podczas demonstracji w mieście Nukus, będącym stolicą Republiki Karakałpackiej, doszło do zamieszek. Manifestanci mieli dokonywać podpaleń, rzucać kamieniami i atakować policjantów. Są ofiary - zarówno wśród cywilów, jak i wśród funkcjonariuszy.

Do manifestacji i zamieszek w Uzbekistanie doszło w piątek. Ich uczestnicy protestowali przeciwko planowanym zmianom w konstytucji i zamiarom odebrania Karakałpacji statusu autonomicznej republiki. Po demonstracjach władze Uzbekistanu wprowadziły stan wyjątkowy na terytorium republiki. Do 2 sierpnia będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się, a także zakazy demonstracji i strajków oraz organizowania imprez sportowych i kulturalnych.

Prezydent Shavkat Mirziyoyev, który w sobotę przyjechał do Nukus zapowiedział, że Karakałpakstan zachowa autonomię. Republika ta stanowi 40 procent terytorium Uzbekistanu. Mieszkają w niej Karakałpacy, Kazachowie i Uzbecy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty