Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/unphoto/
Fot. www.facebook.com/unphoto/
Sekretarz generalny ONZ wezwał do rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych, popełnionych na Ukrainie.
Antonio Guterres mówił o tym w trakcie specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconego wojnie na Ukrainie.

Antonio Guterres mówił w Nowym Jorku, że na Ukrainie każdego dnia ginie lub zostaje rannych pięcioro dzieci. W sumie, tysiące Ukraińców stało się ofiarami rosyjskich bombardowań terenów cywilnych. Guterres poinformował, że ONZ zebrała liczbę raporty o okrucieństwach popełnianych na Ukrainie.

- To jest katalog okrucieństwa, egzekucji, przemocy seksualnej, tortur oraz innych nieludzkich zachowań wobec cywilów czy też jeńców wojennych. Wszystkie te doniesienia muszą być starannie zbadane, a winni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności - dodał Antonio Guterres.

O powołanie specjalnego trybunału ONZ, który rozliczyłby Rosję ze zbrodni na Ukrainie apelował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a dzisiaj w ONZ powtórzył to szef dyplomacji tego kraju Dmytro Kułeba. - Z powodów prawnych Międzynarodowy Trybunał Karny nie może tego zrobić. Ale zbrodnia agresji nie może nie zostać ukarana. Będziemy pracować ze wszystkimi krajami, które sprzeciwiają się bezkarności i chcą wystąpić przeciwko złu międzynarodowych zbrodni - mówił Kułeba. O rozliczenie Rosji przed międzynarodowymi trybunałami apelował również polski prezydent Andrzej Duda.

W specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ bierze udział także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Na spotkaniu są także szefowie dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Polski.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty