Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.prezydent.pl/JakubSzymczuk/KPRP | Prezydent Duda w ONZ.
Fot. www.prezydent.pl/JakubSzymczuk/KPRP | Prezydent Duda w ONZ.
“Zatrzymanie tendencji imperialistycznych Rosji to jest fundament pokoju” - mówił w Nowym Jorku Andrzej Duda. Prezydent zakończył właśnie trzydniową wizytę w ONZ. Jej głównym punktem było wystąpienie podczas dorocznej debaty przywódców organizacji, a najważniejszym tematem rozmów była sytuacja na Ukrainie.
Zarówno polski prezydent jak i inni zachodni przywódcy, którzy przyjechali na debatę w ONZ intensywnie zabiegali o większe poparcie świata dla Ukrainy. Dyplomatyczna ofensywa Zachodu miała dać odpór rosyjskiej propagandzie, która nasiliła się w ostatnich miesiącach zarówno w Afryce, Azji jak i w Ameryce Południowej.

Prezydent Andrzej Duda mówił na zakończenie wizyty w Nowym Jorku, że zachodni politycy przekonywali przywódców innych krajów, iż rosyjska agresja na Ukrainie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa całego świata.

- Zatrzymanie dzisiaj tej powracającej tendencji imperialnej Rosji, utrzymanie granic Ukrainy, to jest fundament przyszłej architektury pokoju - przekonywał Andrzej Duda.

W przemówieniu na forum ONZ polski prezydent oskarżył Rosję o celowe wywołanie na świecie kryzysu żywnościowego. Andrzej Duda rozmawiał także w Nowym Jorku z prezydentami Stanów Zjednoczonych, Turcji, Brazylii i Kazachstanu.

W Nowym Jorku był też polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który spotykał się ze swoimi pozaeuropejskimi odpowiednikami. Szef polskiej dyplomacji uda się dzisiaj wieczorem na kilka dni do Waszyngtonu.

Prezydent Andrzej Duda wyraził również przekonanie, że ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej na Ukrainie spotkałoby się ze stanowcza odpowiedzią Stanów Zjednoczonych. Polski prezydent pochwalił także stanowisko Białego Domu w tej sprawie.

Podczas konferencji prasowej kończącej jego wizytę na szczycie ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda został poproszony o skomentowanie stanowiska Białego Domu, że poważnie traktuje rosyjskie groźby.

„To że Stany Zjednoczone traktują tę groźbę poważnie to jest także groźba dla Rosji”- powiedział. Prezydent ocenił, że użycie przez Rosję nawet taktycznej broni jądrowej spotka się z odpowiedzią USA. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że rosyjscy przywódcy zdają sobie sprawę, że jeśli użyją broni nuklearnej to znajda się poza jakimkolwiek marginesem.

„To nie jest tylko i wyłącznie zagrożenie trybunałami i potencjalnymi karami długoletniego pozbawienia wolności ale to jest wykluczenie z cywilizowanego świata, i tych panów i Rosji” - podkreślił.

Prezydent Duda Dodał, że gdyby rosyjscy przywódcy zdecydowali się na tak desperacji krok to „przestaną istnieć dla cywilizowanego świata”.
Relacja Wojciecha Cegielskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty