Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

źródło: prezydent.pl
źródło: prezydent.pl
W związku z 46. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderami Orła Białego założycieli i działaczy tej organizacji - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego.
Podczas uroczystości w Belwederze prezydent powiedział, że do czasu powstania KOR żadna organizacja opozycyjna w PRL nie miała takiego wpływu na społeczeństwo. Andrzej Duda podkreślił, że działaczom zagrażało wielkie niebezpieczeństwo. Mogli zostać wyrzuceni z pracy lub ze studiów, trafić do więzienia, a nawet stracić życie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Order Orła Białego jest ściśle związany z niepodległością naszego kraju. Jak mówił, gdy Polska traciła niepodległość, władze nie próbowały przekształcać Orderu i zaprzestawały jego nadawania. Prezydent podkreślił, że odznaczeni działacze KOR walczyli o to, by decyzje o Polsce nie były podejmowane na Kremlu. Przeprosił ich również, że ponad 30 lat zajęło wolnej Polsce uhonorowanie ich wysiłków.

Podczas uroczystości w Belwederze odznaczony Mirosław Chojecki podkreślił, że Komitet Obrony Robotników odmienił jego życie. Przypomniał, że gdy zaczął działalność, przestał pracować w Instytucie Badań Jądrowych i został producentem filmów o polskiej historii i kultury. Współtworzył ich ponad 300.

"To jest także pokłosie KOR-u, że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono było bardziej pożyteczne" - powiedział Mirosław Chojecki.

Były minister obrony narodowej poseł Antoni Macierewicz w Belwederze wspominał początki Komitetu Obrony Robotników. Jak mówił, 17 lipca 1976 roku w domu Jana Olszewski przedstawił plan powołania KOR, który stworzył m. in. Piotrem Naimskim, Krzysztofem Łączyńskim i Wojciechem Fałkowskim. Wszyscy byli członkami 1. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.

Antoni Macierewicz podkreślił, że bez pomocy Kościoła nie udałoby się doprowadzić do wielu zmian. Powiedział, że nie byłoby Uniwersytetu Latającego, gdyby nie aprobata ks. kard. Karola Wojtyły, który spotkał się z KOR w listopadzie 1976 roku. Przyszły papież mówił o potrzebie przekazywania prawdy o historii Polski, wartościach narodowych i chrześcijańskich. "W ten sposób powstały później związki zawodowe, partie polityczne, wydawnictwa" - zaznaczył Antoni Macierewicz.

Minister Piotr Naimski powiedział, że odznaczenie Orderem Orła Białego to duża satysfakcja, ponieważ ciężko na to pracował. Przypomniał też, że 23 lipca 1977 roku, z aresztów i więzień wyszły osoby przetrzymywane od czerwca poprzedniego roku. Tamtego dnia areszt przy Rakowieckiej opuścił także Piotr Naimski, który podkreślił, że komuniści cofnęli się wówczas, co stanowiło mały krok na drodze do niepodległości.

Wyróżniony dodał, że ostatnie 30 lat to była z jego punktu widzenia walka o to, by uzyskać niezależność energetyczną naszego kraju. Podkreślił, że bez tego nie można mówić o niepodległości. Jak powiedział, za cztery dni w Szczecinie odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe, co stanowi zrzucenie z szyi symbolicznej rosyjskiej pętli.

Mirosław Chojecki w KOR był odpowiedzialny między innymi za powielanie pierwszych czasopism niezależnych. To także współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa" - największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Antoni Macierewicz to współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Był także więźniem politycznym, aresztowanym ponad dwadzieścia razy. Piotr Naimski także jest współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 roku i reaktywowany w roku 1921. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

W okresie międzywojennym nadany został 24 obywatelom polskim i 87 cudzoziemcom. Nadawanie Orderu Orła Białego po II wojnie światowej wznowione zostało w kraju po roku 1992. W 1993 Orderem Orła Białego, jako pierwszy w powojennej Polsce odznaczony został papież Jan Paweł II.

Relacja Sylwii Białek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty