Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
W środę początek dwudniowego posiedzenia Sejmu.
Odbędzie się też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przewiduje on, że w przyszłym roku ceny energii będą na poziomie z 2022 roku do limitu zużycia 2 tysięcy kilowatogodzin rocznie. To rozwiązanie obejmie wszystkie gospodarstwa domowe w kraju.

Jeszcze wyższy limit do 2,6 tysięcy kilowatogodzin obejmie osoby z niepełnosprawnościami, natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników limit wyniesie do 3 tysięcy kilowatogodzin rocznie.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w przyszłym roku skorzysta prawie 17 milionów gospodarstw domowych. Na te rozwiązania rząd przeznaczy około 23 miliardów złotych. Te rozwiązania, według autorów projektu, mają zachęcić do oszczędzania energii elektrycznej.

Izba będzie też kontynuować prace nad pilnym rządowym projektem ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Przepisy dają Radzie Ministrów możliwość przyjęcia programów mających na celu udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom, których działalność jest zagrożona w związku z dynamicznym wzrostem kosztów energii. Pakiet pomocowy obejmie kilkaset firm. O wsparcie będą mogły ubiegać się zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej i gazu wynoszą co najmniej 3 procent wartości produkcji. Warunkiem wypłacenia wsparcia będzie wzrost cen energii dla firmy o minimum 100 procent. Na wsparcie rząd przeznaczy ponad 17 miliardów złotych do roku 2024.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty