Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.facebook.com/unphoto/
Fot. www.facebook.com/unphoto/
ONZ chce zbadać informacje o brutalnym tłumieniu antyrządowych protestów w Iranie.
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych zdecydowała o utworzeniu komisji śledczej, która ma zbadać znęcanie się nad Irańczykami przez miejscowe służby.

Pomysł utworzenia komisji wysunęły Niemcy oraz Islandia. Grupa ekspertów ma zacząć zbierać informacje na temat protestów, które przetaczają się przez Iran od połowy września. Raport komisji ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Nie wiadomo jednak, czy uda się zebrać wszystkie niezbędne informacje. Jest bowiem mało prawdopodobne, by irańskie władze zezwoliły na śledztwo na swoim terenie i by współpracowały z komisją ONZ.

Antyrządowe protesty wybuchły, gdy irańska policja obyczajowa zakatowała na śmierć 22-letnią Irankę Mahsę Amini. Miała ona rzekomo nie mieć zakrytych włosów, co wywołało brutalną reakcję funkcjonariuszy.

Protesty nie są już tak liczne jak we wrześniu, ale na ulice irańskich miast wciąż wychodzą młodzi ludzie z żądaniem dymisji najwyższego przywódcy duchowego. Demonstracje przeniosły się też do pobliskiego Kataru, gdzie irańska drużyna uczestniczy w mundialu.

Organizacje praw człowieka oceniają, że w protestach śmierć mogło ponieść kilkaset osób, a tysiące Irańczyków trafiły do więzienia.

Sześć osób zatrzymanych w czasie protestów otrzymało już wyroki śmierci.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty