Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Od poniedziałku obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. źródło: https://pixabay.com/pl/6816030/zzkonst
Od poniedziałku obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. źródło: https://pixabay.com/pl/6816030/zzkonst
Od poniedziałku obowiązuje unijne embargo na ropę z Rosji sprowadzaną droga morską. Decyzja w tej sprawie zapadła na szczycie z udziałem europejskich przywódców pod koniec maja i kilka dni później została ostatecznie potwierdzona.
Dodatkowo także dziś wszedł w życie w Unii Europejskiej, uzgodniony z grupą G7, pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

Po uzgodnieniu na majowym szczycie embarga na rosyjską ropę sprowadzaną tankowcami premier Mateusz Morawiecki tak komentował: "bez zajęcia się tym kluczowym źródłem dochodów, ciężko byłoby mówić o skutecznej walce z machiną wojenną Putina".

Sankcje nie obejmują ropociągów, a zatem Węgry, Słowacja i Czechy będą mogły nadal sprowadzać rosyjską ropę rurociągiem Przyjaźń. Z wyjątków skorzystają też Bułgaria i Chorwacja. Ustalenia z maja zostały dostosowane przed kilkoma dniami do porozumień w ramach grupy G7 dotyczących pułapu na rosyjską ropę.

- To wzmacnia efekt unijnych sankcji i dalej ogranicza dochody Rosji - skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Unijne sankcje uzgodnione w maju zabraniały usług transportowych dla rosyjskiej ropy. Teraz unijne firmy będą mogły oferować ubezpieczenia, kredyty, czy transport dla przewozu rosyjskiej ropy do Azji lub Afryki ale pod warunkiem, że cena surowca nie będzie wyższa niż ta ustalona wspólnie przez europejską 27-mkę i grupę G7.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty