Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / ID 9743366 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / ID 9743366 (CC0 domena publiczna)
Części ukraińskich uchodźców w Zjednoczonym Królestwie grozi utrata dachu nad głową. Inflacja i rosnące koszty życia sprawiają, że gospodarze często proszą uchodźców, by się wyprowadzili. Tylko w zeszłym miesiącu liczba bezdomnych Ukraińców wzrosła o 30 procent.
Wielu uchodźców przyjechało do Zjednoczonego Królestwa korzystając z prywatnych zaproszeń Brytyjczyków, którzy przyjmowali ich do swych domów, w zamian dostając od rządu pieniądze. W ramach ogłoszonego wiosną programu "Domy dla Ukrainy" musieli się zobowiązać do goszczenia Ukraińców przez minimum pół roku. "Wielu gospodarzy zinterpretowało to jednak dosłownie. Po upływie tego terminu mówi Ukraińcom, że muszą poszukać innych opcji" - wyjaśnia Adis Sehic z pomagającej uchodźcom londyńskiej organizacji Work Rights Centre.

Rosnące ceny energii i inflacja sprawiają, że Brytyjczycy często muszą liczyć każdy pens, a wypłaty dla pomagających - 350 funtów miesięcznie- dziś są warte mniej, niż w marcu. Samorządom niełatwo jest też znaleźć uchodźcom nowe domy: wielu brytyjskich obywateli nie jest w stanie zapłacić czynszu, lista chętnych na mieszkania socjalne się więc wydłuża.
Co więcej, Londyn nadal pomaga tysiącom uciekinierów z Afganistanu. Część nadal żyje w hotelach, często w fatalnych warunkach.

"Zdecydowanie spodziewamy się, ze ten trend utrzyma się zimą, bo w Brytyjczyków uderza kryzys kosztów życia" - dodaje Adis Sehic. Rozmówca Polskiego Radia podkreśla, że już wiosną wiele organizacji ostrzegało rządzących, że do takiej sytuacji dojdzie, a po upływie minimalnego okresu wielu Ukraińców będzie miało kłopoty. Jego zdaniem, reakcję spowolniły kryzysy rządowe. Kraj ma już w tym roku trzeciego premiera.

Dziennik "Times" pisze, że rząd Rishiego Sunaka stara się opracować plan radzenia sobie z kryzysem. W grę wchodzi między innymi podwyższenie wypłat dla brytyjskich gospodarzy, którzy otworzyli drzwi dla uchodźców.
SPEC Ukrainscy uchodzcy zagrozeni utrata dachu nad glowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty