Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / OleksandrPidvalnyi (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / OleksandrPidvalnyi (CC0 domena publiczna)
Klienci banków mogą już składać wnioski o wakacje kredytowe. Wsparcie jest skierowane dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w polskim złotym przed 1 lipca 2022 roku. Kredytobiorcy mogą zawiesić spłatę czterech rat do końca bieżącego roku.
W porównaniu do dwóch poprzednich odsłon programu zainteresowani muszą spełnić dodatkowe wymagania. Po pierwsze, ich rata kredytu hipotecznego musi przekroczyć 30 procent dochodów, liczonych jako średnia za poprzednie trzy miesiące. Kryterium dochodowe nie obowiązuje, jeśli klient banku utrzymuje co najmniej trójkę dzieci. Po drugie, wartość kredytu zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych nie może przekroczyć miliona 200 tysięcy złotych.

Zawieszenie spłaty jest jednoznaczne z wydłużeniem umowy kredytowej o liczbę miesięcy, w których skorzystaliśmy z wakacji. Wniosek można wysłać przez bankowość elektroniczną, w niektórych przypadkach także za pośrednictwem aplikacji bankowych, a także tradycyjnie w placówkach.

Kredytobiorcy mogą zawiesić dwie raty kredytu w terminie od czerwca do sierpnia tego roku. Kolejne dwie od września do grudnia. Bank musi potwierdzić w ciągu 21 dni przyjęcie wniosku klienta, ale jego brak nie wpływa na rozpoczęcie okresu zawieszenia.

Według szacunków Ministerstwa Finansów tegoroczne wakacje kredytowe mają zmniejszyć dochody banków o 4,7 miliarda złotych. Skorzysta z nich maksymalnie 562 tysięcy kredytobiorców.
Relacja Dawida Grygorcewicza [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty