Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Co najmniej 8 lat więzienia, a nawet dożywocie grozi Ukraińcowi, który jest podejrzany o prowokację, podżeganie do szpiegostwa i kierowanie gróźb karalnych wobec Polaka.
26-letni Oleksandr D. został zatrzymany na początku marca przez funkcjonariuszy ABW i Straży Granicznej, a we wtorek śledztwo zakończyło się aktem oskarżenia. Został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński wyjaśnił, że Ukrainiec za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger zachęcał obywatela Polski do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

- Działalność ta miała polegać na udostępnieniu zdjęć pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską. W zamian za udzielone informacje obywatel Polski miał otrzymać wynagrodzenie w wysokości 15 tysięcy euro - przekazał Jacek Dobrzyński.

- Zebrany w śledztwie materiał, niepozostawiający wątpliwości co do winy oskarżanego, pozwolił prokuratorowi na sporządzenie aktu oskarżenia w zakresie zarzucanych podejrzanemu czynów, które zagrożone są karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat - dodał Jacek Dobrzyński.

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Ukraińca tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, ze względu na wagę zarzucanych czynów, przychylił się do wniosku prokuratora.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty