Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Fot. x.com/MS_GOV_PL
Fot. x.com/MS_GOV_PL
23 umowy na środki z Funduszu Sprawiedliwości zostaną prawdopodobnie unieważnione - poinformowała wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Po ujawnieniu nieprawidłowości w działaniach funduszu kierowanym przez polityków Suwerennej Polski część wypłat została zawieszonych.

- Zakwestionowane umowy opiewają na 105 milionów złotych - mówiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. - W stosunku do tych 23 umów nie będą one w dalszym ciągu realizowane i będziemy indywidualnie, umowa po umowie, analizować czy będziemy dochodzić zwrotu środków wypłacanych na podstawie tych umów.

Środki z Funduszu Sprawiedliwości, które nie budziły wątpliwości, mają zostać w najbliższych dniach wypłacone. Dotyczy to 25 umów.

Centra Pomocy Dzieciom - tak nazywa się nowy konkurs ogłoszony przez Fundusz Sprawiedliwości. Jak wyjaśniała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, są to placówki, w których kompleksowo pomaga się dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem. - Interdyscyplinarne, wszechstronne, jedno okienko dla dzieci, które są ofiarami przestępstw. Dzieci będą mogły tam przyjść, dostać pomoc lekarza, terapeuty, pracownika socjalnego, zostać przesłuchane w pokoju przyjaznych przesłuchań.

W Polsce działa kilka takich placówek, dzięki konkursowi mają powstać w każdym regionie Polski.

Wiceminister sprawiedliwości zapowiedziała wprowadzenie nowych zasad ogłaszania i przeprowadzania konkursów w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Jak wyjaśniła, usunięty zostanie paragraf, który dawał możliwość przyznawania przez ministra środków bez powoływania komisji.

- Zmiany zajdą w samym Ministerstwie Sprawiedliwości - dodała. - Podjęliśmy decyzję o połączeniu dwóch departamentów. Nowy departament będzie nosił nazwę Departamentu Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Na czele tego departamentu stanie pan dyrektor Piotr Krasiński. Nie widzimy potrzeby, żeby Fundusz Sprawiedliwości traktować inaczej. Chcemy czerpać z tej wiedzy i doświadczenia osób, które do tej pory w Ministerstwie Sprawiedliwości dysponowały, były operatorami środków z Funduszy Norweskich, z funduszy europejskich. To są od lat wypracowane standardy.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar powiedział, że trwa wyjaśnianie nieprawidłowości dotyczących wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dzieje się to przy współpracy z Prokuratorią Generalną RP.
- Zakwestionowane umowy opiewają na 105 milionów złotych - mówiła Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Centra Pomocy Dzieciom - tak nazywa się nowy konkurs ogłoszony przez Fundusz Sprawiedliwości. Jak wyjaśniała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, są to placówki, w których kompleksowo pomaga się dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem.
- Zmiany zajdą w samym Ministerstwie Sprawiedliwości - dodała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz..

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty