Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz

Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ponad dwa tysiące uczestników z 60 krajów zjechało do Berlina na konferencję poświęconą odbudowie Ukrainy. Są wśród nich polscy politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy.
Rangę spotkanie podkreśla już lista otwierających konferencję: przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i szef ukraińskiej delegacji, spodziewany jest prezydent Wołodymyr Zełenski.

W pierwszej debacie szefowie dyplomacji Ukrainy, Włoch, Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Robocze panele skupią się na czterech obszarach: ludzkim, lokalnym, biznesowym i unijnym, w którym Polska może dzielić się doświadczeniem wchodzenia do Unii Europejskiej jako największy kraj spośród tych, które dołączyły - podkreśla Paweł Kowal, przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą.

- Ta konferencja jest po to, żeby poszczególne państwa zorientowały się, co i gdzie mogą zrobić i żeby nawiązały kontakty oraz znalazły nisze, w których są silne. My na pewno jesteśmy silni, jeżeli chodzi o transport, hub i samorządy. I mamy bardzo mocne firmy szkoleniowe. Kontraktów raczej nie będzie - uważa Paweł Kowal.

Będzie natomiast konkret dla Zintegrowanego Centrum Reagowania dla Ukrainy. Niemcy i Komisja Europejska dołożą do sześćdziesięciu kolejne trzydzieści milionów euro na projekt, który pomaga m.in. rozminowywać Ukrainę i chronić tamtejsze elektrownie.
Relacja Adama Górczewskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty