Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. pixabay.com/pl/2351191/
Fot. pixabay.com/pl/2351191/
Meksyk zmaga się z brakiem awokado. Owoc ten stanowi jeden z głównych produktów tamtejszej kuchni oraz stanowi podstawę meksykańskiego eksportu, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych.
To olbrzymi problem w skali całego kraju. W zamian za awokado trzeba stosować ziemniaki. Meksyk jest największym producentem awokado na świecie. Tegoroczne niedobory wynikają z trzech rzeczy: słabych zbiorów, zwiększającego się popytu na eksport oraz walki karteli narkotykowych o nielegalne wpływy z tego tytułu.

Wszystko sprawiło, że w kraju słynącym z tego owocu jego cena urosła do niebotycznych rozmiarów, a awokado staje się powoli towarem luksusowym. Tylko w zeszłym roku wartość w tym przypadku handlu z USA przekroczyła dwa i pół miliarda dolarów, to wzrost o 15 procent.

Sytuację z problemem obecności awokado na rynku wykorzystują kartele przestępcze. Nie tylko każą sobie płacić haracz rolnikom, ale napadają również na statki transportujące owoc do innych krajów. Ponadto do korupcji ma dochodzić przy wydawaniu decyzji o wycięcie lasu na poczet przyszłych plantacji. Spożywanie awokado wpływa na poprawę zdrowia. Jest ono bogate w witaminy oraz utrzymuje prawidłowy poziom złego cholesterolu oraz wzmacnia układ odpornościowy. Ponadto nie wypływa praktycznie na tycie.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty