Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Walerian Pawłowski. Fot. [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Przez całe wakacje w każdy czwartek o godz. 20.00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie prezentuje na swoich kanałach Facebook i YouTube ostatnią książkę Waleriana Pawłowskiego w interpretacji Przemysława Żychowskiego – aktora Teatru „Pleciuga”. „Poradnik Melomana”, bo najprawdopodobniej taki tytuł będzie nosiło to vademecum, Filharmonia wyda jeszcze w tym roku z okazji setnej rocznicy urodzin Artysty.

Walerian Pawłowski choć urodził się w Kielcach, to dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu. Okupację przeżył w Krakowie, gdzie w 1951 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Jego nauczycielami akademickimi byli m.in. Artur Malawski, Walerian Bierdiajew, Henryk Sztompka i Adam Bronisław Ciechański. Studiował m.in. z przyszłymi wybitnymi pianistkami – Haliną Czerny-Stefańską i Reginą Smendzianką, oraz przyszłymi dyrygentami – Stefanem Marczykiem, Krzysztofem Missoną i Jerzym Procnerem. Po studiach artysta pracował z Bydgoską Orkiestrą Radiową. W 1954 roku przyjechał do Szczecina, w którym zadebiutował jako dyrygent „Eroiką” Ludwiga van Beethovena i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta. Pracował w Filharmonii jako dyrygent i prelegent audycji muzycznych, współpracował ze szczecińską operą, prowadził zajęcia m.in. w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, a także na Politechnice Szczecińskiej z zakresu sztuki. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli m.in. „Otello” Williama Szekspira i „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Stworzył także sporo utworów scenicznych m.in. do tekstów litewskiego poety Eduardasa Mieželaitisa „Żmogus” oraz „In memoriam” i do utworów Czesława Miłosza. Napisał wiele książek popularyzujących głównie muzykę klasyczną, wśród których znalazła się m.in. „Muzyka i miłość”. Napisał także dwie autobiograficzne książki: „Na krzywej pięciolinii” oraz „Takty i nietakty”. Przez kilkadziesiąt lat prowadził w Polskim Radiu Szczecin audycję „Gawęda Mistrza Waleriana, a w „Kurierze Szczecińskim” rubrykę „Walerianowe Kropelki”. Zasiadał w gronie założonego w maju 1998 roku Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Domu Koncertowego w Szczecinie, dziś nowej siedziby Filharmonii.

Był zamiłowanym podróżnikiem, fotografikiem, pasjonatem sportów motorowych, sztuki walki zapaśniczej wolnoamerykanka, zapalonym motocyklistą i miłośnikiem motocykli „Junak”, a także kolekcjonerem nagrań płytowych.

O „Poradniku Melomana” Waleriana Pawłowskiego, jednej z najbarwniejszych postaci życia kulturalnego Szczecina, z Ludwiką Mitkiewicz rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej
12345