Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Filip Presseisen – organista. Fot. [Jan Olczak]
Filip Presseisen – organista. Fot. [Jan Olczak]
Wybitny organista i improwizator młodego pokolenia, stypendysta bawarskiego programu BAYHOST ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu. Absolwent klasy organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie brał również udział w programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez następujących profesorów: Peter van Dijk, László Fassang, Andrés Cea Galán, Rudolf Mayer, Michael Radulescu, Martin Sander, Harald Vogel, Lennart Westerlund i Wolfgang Zerer. Kształcił się również na kursach improwizacji organowej prowadzonych u prof. prof. Dirka Börnera i Wolfganga Seifena.

Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w drezdeńskim warsztacie Kristiana Wegscheidera (Wegscheider Orgelbau Dresden) oraz w zakładzie braci Torkildsen – Torkildsen Orgelbyggeri Åsen (Norwegia), a także poszerzał swoją wiedzę na kursie intonacji organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Organmistrzów (ISO) w zakładzie Bernarda Aubertina w Courtefontaine we Francji.
Członek Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societät koncertował m.in. w Czechach, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, we Włoszech, na Litwie i na Węgrzech.

Jako improwizator wykonywał na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracował z zespołem „Flores Rosarum” i „Kantorei Sankt Barbara”. W roku 2015 wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu „organy”, który stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce. Laureat wielu konkursów i festiwali zdobył m.in. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im. „Babylon” w Berlinie, nagrodę Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych, I miejsce oraz Puchar Prezydenta Miasta Poznania na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd, gdzie otrzymał dodatkowo nagrodę publiczności.

Filip Presseisen urodził się w Szczecinie. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie jest wykładowcą Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, kierownikiem sekcji instrumentalnej w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia oraz kantorem kościoła św. Marcina.

W sobotę, 25 lipca 2020roku zagrał w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie. Po koncercie gorąco oklaskiwanym przez publiczność, z artystą spotkała się Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Filipem Presseisenem
 

Zobacz także

2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej 2024-02-26, godz. 01:52 "Kupujemy karnety i zwiedzamy cały świat". 18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży [POSŁUCHAJ] "W kilka dni można zwiedzić cały świat" - tak o Włóczykiju mówią widzowie. Dziś (25 lutego) kończy się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży. Po raz… » więcej 2024-02-26, godz. 00:29 Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem. Spotkanie z Walerym Siejtbatałowem [RELACJA] "Malarz maluje nie tylko rękami, ale sercem” - to słowa Arnulfa Ericha Stegmanna, założyciela i pierwszego prezesa Światowego Związku Artystów Malujących… » więcej 2024-02-25, godz. 14:50 Rodzina Lassaków „Heliosów” i orkiestra pod batutą Łukasza Borowicza wspięli się na najwyższy szczyt górski… Monumentalna Symfonia alpejska op. 64 Richarda Straussa (1864-1949) i II Koncert skrzypcowy „Góralski” polskiego kompozytora Jana Maklakiewicza (1899-1954)… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Daniel Źródlewski i jego pasja dziełami Caspara Davida Friedricha. [ROZMOWA] Daniel Źródlewski kulturoznawca, na co dzień rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie od lat jest wielbicielem twórczości Caspara Davida Friedricha… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 "Jeśli to miłość..." koncert Ryszarda Leoszewskiego. [RELACJA] Lider zespołu "Sklep z ptasimi piórami" Ryszard Leoszewski zaprosił swoich wielbicieli w czwartek wieczorem do Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 18 Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży WŁÓCZYKIJ startuje ze spotkaniami w środę 21.02.2024 [ROZMOWA] Ponad 60 wydarzeń: spotkań z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami zaplanowano na 18. edycję Gryfińskiego Festiwalu Miejsc… » więcej
34567