Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Alexander Kalischewski – sopranista chłopięcy (od lewej), Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Jan Olczak]
Alexander Kalischewski – sopranista chłopięcy (od lewej), Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopranistka. Fot. [Jan Olczak]
Koncert „Rodzinne Muzykowanie”, organizowany w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, zainaugurował w minioną niedzielę (6.06.2021) cykl muzycznych spotkań, którym nadano ogólny tytuł „Koncerty Grünebergowskie”.

Tegoroczne wieczory (realizowane od czerwca do grudnia), wypełnią perły muzyki nie tylko klasycznej, interpretowane przez artystów muzykujących w prestiżowych salach koncertowych świata, którzy włączą się m.in. w obchody ogłoszonego przez papieża Franciszka „Roku Rodziny – Amoris laetitia”, w uroczystości związane ze 120-rocznicą urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego, 100-rocznicą urodzin Stanisława Lema oraz 77. Powstania Warszawskiego.

Warto podkreślić, że przedsięwzięcie współfinansowane przez Miasto Szczecin, poza muzyką, popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce unowocześniano oraz przeprowadzano też renowację i rozbudowę cennych eksponatów z Kamienia Pomorskiego (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawy (kościół św. Trójcy – Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga, były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Koncerty w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi organów Grüneberga, dokonanemu przez berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuował przez cztery lata ks. Piotr Kurzaj, a obecnie czyni to ks. Jerzy Senderek – proboszcz parafii w Zdrojach. Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

Gośćmi pierwszego koncertu w tym roku byli Roksana Kalinowska – organistka, a także rodzinne trio muzyczne Państwa Kalischewskich. Tworzą je Sylwia Burnicka-Kalischewska (sopran), Alexander Kalischewski (sopran chłopięcy) i Romuald Kalischewski (fortepian).

Sopranistkę oklaskiwano m.in. w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoszech. Młody śpiewak zachwycił swym głosem i nieprawdopodobną techniką jurorów międzynarodowych konkursów wokalnych, którzy przyznawali Mu wielokrotnie najwyższe noty. Aleksander wygrywał konkursy w wielu krajach świata. Wystąpił m.in. w Carnegie Hall Nowym Jorku oraz w londyńskiej Royal Albert Hall.

Na program czerwcowego Koncertu Grünebergowskiego złożyły się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Eduarda Di Capui, Ernesta De Curtisa, Luigiego Denzy, Césara Francka, Georga Friedricha Händla, Alfreda Mazzucchiego, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Alessandra Scarlattiego, Franza Schuberta, Clary i Roberta Schumannów.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-04-07, godz. 17:00 proMODERN zwieńczył Rezydenturę w Filharmonii w Szczecinie Sonetami Shakespeare’a [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Miałem ogromną przyjemność pracować z proMODERN. Są porywającą, wszechstronną i prawdziwie profesjonalną grupą wykształconych śpiewaków-solistów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą Jackowi Nieżychowskiemu. [REL… Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu. Nieżychowski… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych. [RELACJA] 8 zespołów ze szczecińskich szkół średnich wystawiło w środę swoją twórczość w Teatrze Współczesnym. Choć są jeszcze nastolatkami to wielu z nich… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Baca w filmie "Wizjoner". [RELACJA Z PREMIERY] Wojciech Hawryszuk to człowiek, który inicjował piękne rzeczy. Tworzył Akademickie Radio Pomorze, Radio AS, Radio ABC, przyczynił się do reaktywacji festiwalu… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". [ROZMOWA] Za niespełna tydzień rozpocznie się w Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „ŚLADY". Dietrich Bonhoeffer uważany jest za jednego z najwybitniejszych teologów… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 Jakub Sokołowski Sztukmistrz z Lublina. [ROZMOWA] Jakub Sokołowski gra tytułowa rolę w najnowszej produkcji Teatru Polskiego "Sztukmistrz z Miasta Lublin" według prozy Isaaka Singera i w reżyserii Jana Szurmieja… » więcej 2024-03-31, godz. 17:00 57 KONTRAPUNKT już za trzy tygodnie! [ROZMOWA] Za niespełna miesiąc w Szczecinie rozpocznie się 57 Kontrapunkt czyli Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Zaplanowano bogaty festiwal na na 1,5 miesiąca. Łącznie… » więcej 2024-03-31, godz. 15:40 Filharmonia w Szczecinie otwiera nabór do Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [R… Pierwszy konkurs z okazji 100-lecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, jeszcze bez patrona, odbył się w 2018 roku. Kolejny, I Międzynarodowy Konkurs im. Mieczysława… » więcej 2024-03-31, godz. 14:40 Mikołaj Biba ze Szczecina zwycięzcą 14. Wiosennego Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zakończył się 14. Wiosenny Ogólnopolski Konkurs Gitarowy. W turnieju starowało kilkudzisięcioro uczniów… » więcej 2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej
12345