Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe NOD]
Fot. [Materiały prasowe NOD]
W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Narodowa Orkiestra Dęta. Zaprezentuje dzieła muzyki klasycznej w nowatorskiej aranżacji na aerofony. Usłyszymy m.in. niemal zupełnie nieznaną w Polsce "Uwerturę pitsburską na orkiestrę dętą, fisharmonię, fortepian i perkusję" Krzysztofa Pendereckiego, słynne "Bolero" Maurice'a Ravela i "Błękitną Rapsodię" George’a Gershwina oraz Uwerturę z opery "Zemsta Nietoperza" Johanna Straussa.

Jedyna w Polsce Filharmonia Dęta powstała Lubinie w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Prowadzi ją Mariusz Dziubek – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej i studiów podyplomowych z zarządzania placówkami oświatowymi i kulturalnymi w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na kierunku dyrygentura orkiestr dętych. Ukończył też kurs oficerski w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Równolegle z rozwojem kariery muzycznej i wojskowej obronił pracę doktorską w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej, dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Trzy lata temu awansował na stopień podpułkownika i rozpoczął służbę w kierownictwie Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Od 2019 roku jest dyrektorem Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie. Celem ok. 70-osobowej Orkiestry jest proponowanie melomanom nowych, dotychczas niespotykanych aranżacji najsłynniejszych dzieł symfonicznych na skład instrumentów dętych blaszanych i drewnianych oraz rozbudowany skład perkusyjny.

Solistami poniedziałkowego koncertu (29 XI 2021) w złotej sali Filharmonii w Szczecinie będą Sławomir Cichor – trębacz związany z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina i Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Paweł Gusnar – saksofonista i kameralista – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi, czterokrotny zdobywca Nagrody Muzycznej "Fryderyk". O wieczorze prowadzonym przez Annę Karnę – dziennikarkę TVP Polonia, z Mariuszem Dziubkiem rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
12345