Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Na rynku wydawniczym ukazał się czwarty tom poetycki Zbigniewa Mikołejki - wybitnego filozofa i historyka religii, eseisty, pedagoga i poety. Książkę zatytułowaną "Teraz i zawsze" wydał Instytut Mikołowskim.

Na okładce rekomenduje ją Konrad Wojtyła:
"W lirykach Mikołejki spazmy życia są pozorne, bo wszystko zrywa się ku zatracie, by – wcześniej lub później – runąć w „odór ciemności”. Katastrofa jest nieunikniona, stąd Wielki Piątek niewiele się różni od Wiosny na Kujawach. Tym, co warunkuje istotę bytu, jest jego irracjonalność i bezzasadność. Niespecjalnie się tu wierzy w istnienie Boga, podobnie jak nie wierzy się w szatana.

Antylitanie (nie o formę, a o istotę rzeczy idzie) mają dystopijny charakter. Wersy zalewa fala śmiercionośnych – życiowych – obrazów, i nie do życia – śmiercionośnych – metafor i symboli. Mikołejko dobywa je ze słownika religijnego, odwracając funkcje znaczeniowe. Podmiot to byt humanoidalny, „głos boży zwabiony do piekieł”, któremu – pozwólmy sobie na trawestację Baczyńskiego – czynów nieboskich i nieludzkich stało w życiu aż nadto. Nie obywa się tu bez biczowania, krzyżowania czy bolesnej męki po prostu, jak na przywoływanych obrazach Hansa Baldunga, Jakuba Schikanedera i Fransa Pourbusa".

Zbigniew Mikołejko - prof. dr hab. nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020), wykładowca różnych uczelni warszawskich i ASP w Krakowie. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły ze Zbigniewem Mikołejką
 

Zobacz także

2022-09-26, godz. 18:53 Paweł Smoleński - "Królowe Mogadiszu" [ROZMOWA] "Głód idzie. Nic sobie nie robi z bólu i tragedii, które nieuchronnie sprowadza. Najprawdziwszy i tak rozpanoszony, że nie wywołuje nawet łez (...) W opowiadaniu… » więcej 2022-09-11, godz. 19:50 "Witkacy i kobiety. Harem metafizyczny". Rozmowa z autorką [POSŁUCHAJ] Wielki twórca, wielki egoista i egocentryk. Rząd dusz przyciągnął wielozłożonością osobowości i absolutnym geniuszem artystycznym. W jego haremie znalazły… » więcej 2022-07-10, godz. 15:00 Maciej Świerkocki o nowym tłumaczeniu Jamesa Joyce'a [ROZMOWA] O "Ulissesie" Jamesa Joyce’a i wielu innych książkach opowiadał w tym tygodniu w Szczecinie tłumacz Maciej Świerkocki. Świerkocki, jest autorem najnowszego… » więcej 2022-06-26, godz. 23:40 Marek Stelar - "Ukryci" Stelar, a właściwie Maciej Biernawski, to autor poczytnych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim w Szczecinie. Kilka miesięcy temu opublikował… » więcej 2022-06-19, godz. 21:19 Witold Szabłowski - "Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem" Witold Szabłowski - reportażysta, autor książek: "Zabójca z miasta moreli", "Tańczące niedźwiedzie", "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia" oraz… » więcej 2022-06-13, godz. 00:34 Krzysztof Niewrzęda - "Locdown" [ROZMOWA] Właśnie w szczecińskim Wydawnictwie GRANDA ukazał się najnowszy tom poezji Krzysztofa Niewrzędy. Tytuł "Locdown" sugeruje czas powstania utworów, jednak… » więcej 2022-06-05, godz. 14:23 Matt Morgan - "Stan Krytyczny" [ROZMOWA] Stan krytyczny występuje w momencie, gdy co najmniej jeden z najważniejszych narządów przestaje funkcjonować poprawnie. Rocznie na oddziały intensywnej terapii… » więcej 2022-05-28, godz. 20:01 Piotr Michałowski debiutuje jako prozaik. Zbiór opowiadań "Światy równoległe" [ROZMOWA] W szczecińskim wydawnictwie Forma ukazał się kolejna książka Piotra Michałowskiego - poety, eseisty, literaturoznawcy, krytyka literackiego i teatralnego… » więcej 2022-05-29, godz. 14:28 "Witajcie w Rosji" - wznowienie głośnej książki Dmitrija Glukhovsky'ego [POSŁUCHAJ] "Witajcie w Rosji" to próba opowiedzenia o państwie Putina głosem nowego pokolenia. Dmitrij Glukhovsky, znany jako autor "Metra 2033", miesza fikcję z rzeczywistością… » więcej 2022-05-29, godz. 14:35 Zofia Rudnicka - "Gerard Wilk. Tancerz" [ROZMOWA] Gerard Wilk to jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich tancerzy. Miał wszystko: urodę, charyzmę, talent, uznanie i popularność. Przez… » więcej
56789