Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Część 1 – Seminarium ROMAN PALESTER. ŻYCIE i TWÓRCZOŚĆ



Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy weźmie udział w rozpoczynającym się we Lwowie 7 września 2022 roku Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY. Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989).

Twórca, tak jak Wojciech Kilar i Stanisław Lem, nie pogodził się z zastaną po II Wojnie Światowej rzeczywistością, nie wrócił do miejsc swojej młodości.

Z sondy przeprowadzonej wśród Ukraińców wynika, że Roman Palester nie jest znany i nie pojawia się na koncertowych afiszach, stąd organizator imprezy Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw ze Szczecina wraz z Lwowską Filharmonią Narodową chcą wypełnić tę lukę. Ponieważ dla przeciętnego słuchacza dorobek Twórcy może być trudny w odbiorze, dlatego dzieła Mistrza planuje się połączyć z utworami Fryderyka Chopina. W związku z tym, że za życia Romana Palestra okrzyknięto następcą Karola Szymanowskiego, to Jego dzieła również zabrzmią w Ukrainie.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY, kończący się 15 października w Kropywnickim będzie też doskonałą formą wsparcia i solidarności z bratnim Narodem Ukraińskim.

Poza koncertami dorobek kompozytora podczas seminarium „Roman Palester. Życie i twórczość” przedstawią:

• prof. dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)
• Magdalena Borowiec (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich)
• Lech Dzierżanowski (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca)
• Piotr Maculewicz (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Gabinet zbiorów muzycznych)
• prof. Luba Kijanowska-Kamińska (Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna)
• Paweł Zalejski – skrzypek z Apollon Musagète Quartett

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

Zobacz także

2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej
56789