Pożyteczni
Radio SzczecinRadio Szczecin » Pożyteczni » Aktualności
modele gotowe do oglądania
modele gotowe do oglądania
Szczeciński Paprykarz Modelarski jest nieoficjalna grupą zrzeszającą Modelarzy ze Szczecina i regionu. Naszą wspólną pasją jest tworzenie dokładnych modeli, odzwierciedlających prawdziwe wytwory techniki. Głównie są to modele militarne (czołgów, samolotów i okrętów) z okresu I i II wojny światowej lub okresu powojennego.,ale nie tylko, mamy także na naszym koncie wykonanie modeli pojazdów i sprzętu nie związanego z wojskiem oraz budowli i urządzeń technicznych. Jest nas około 20 osób zarówno sklejających „czynnie” modele jak i tzw. „sympatyków” a więc osoby o podobnych zainteresowaniach ale nie sklejające modeli. Jesteśmy otwarci na każdego chętnego modelarza.

Oryginalny pomysł na nazwę SPM zrodził się z potrawy która w całej Polsce jest kojarzona ze Szczecinem czyli "Paprykarza Szczecińskiego". Była to potrawa w puszce która zdobyła rynek i serca polaków w latach 80-tych i jest znana do dzisiaj. Chodziło o nazwę która każdemu w Polsce skojarzy się ze Szczecinem. Tak jak potrawa ta stanowiła swoistą mieszankę wielu różnorakich składników, dzieki którym miała wyrazisty smak, tak analogicznie jest z nami – tworzymy mieszankę różnych gatunków, stylów i tematów modelarstwa. Kleimy modele z plastyku, kartonu oraz z każdego innego materiału który da się skleić. Budujemy modele, których zestawy można nabyć powszechnie w sklepach jak i tworzymy modele całkowicie od podstaw.
warsztaty dla najmłodszych
warsztaty dla najmłodszych
Nasza historia zaczęła sie od zebrania bardzo wąskiej grupy pasjonatów w 2010 roku w efekcie czego powstał pomysł zorganizowania festiwalu. Nawiązana została współpraca z Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Szczecinie, które zajęło się stroną formalną organizacji festiwalu, a na naszych barkach spoczęła strona techniczno – organizacyjna.


W 2011 roku został zorganizowany pierwszy w Szczecinie festiwal modelarski – PAPRYKARZ 2011, a rok później miała miejsce druga edycja tej imprezy. Obie te edycje były pionierskimi początkami imprez modelarskich w Szczecinie i odbywały się w szkole podstawowej nr 20, gdzie warunki ekspozycyjne były dość kameralne. Właściwy rozmach osiągnęliśmy w 2013 roku gdy zmieniliśmy podejście, zwarliśmy nasze szeregi, zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się ostro do pracy. Zmienione zostało miejsce i wówczas po raz pierwszy festiwal odbył się w nowej lokalizacji czyli w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Dzięki wsparciu dyrekcji muzeum oraz pomocy z ich strony kolejne edycje wrosły na stałe w kalendarz imprez odbywających się w muzeum.Od tego czasu wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Szczecinie corocznie realizujemy festiwal modelarski w stałym terminie czyli w pierwszy weekend października w siedzibie Muzeum Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Od początku biorą w nim udział kluby modelarskie oraz indywidualni modelarze naszego województwa oraz z całego kraju. Przyjeżdżają także modelarze z zagranicy np z Niemiec, Czech, czy Litwy. Jest to najlepsza promocja województwa Zachodniopomorskiego jak i samego Szczecina wśród naszych kolegów i ich rodzin z którymi uczestnicy niejednokrotnie przyjeżdżają.Zasadniczymi celami festiwalu są popularyzacja modelarstwa wśród młodzieży, wymiana doświadczeń pomiędzy modelarzami oraz integracja środowiska modelarskiego z różnych regionów kraju i zagranicy. Ponadto impreza ta przyczynia się do pobudzenia zainteresowanie młodzieży historią. W trakcie festiwalu odbywają się też imprezy towarzyszące jak pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy sprzętu wojskowego. Dla najmłodszych organizowane są warsztaty modelarskie na których każdy może spróbować swoich sił w sklejaniu modeli. Dla uczestników za każdym razem organizujemy wycieczkę do miejsc ciekawych w Szczecinie jak i w okolicy, przez co niejako „przy okazji” przyczyniamy się do promocji naszego regionu i samego miasta. Modele zgłoszone do rywalizacji można oglądać w czasie festiwalu i z możliwości tej bardzo chętnie korzystają mieszkańcy miasta tłumnie przybywając do MTiK.

Podczas festiwalu można zobaczyć modele w 2 zasadniczych kategoriach tzn modele kartonowe czyli wykonane z papieru oraz modele plastikowe a więc wykonane z gotowych zestawów plastikowych i żywicznych. Charakterystycznym elementem tego festiwalu nie mającym jak dotąd swojego odpowiednika na podobnych imprezach w kraju jest kategoria FREESTYLE. Obejmuje ona modele wykonane z dowolnych materiałów bez podziału na plastikowe czy kartonowe. Mogą to np być modele wykonane z drewna. Warunkiem jest aby był to model odzwierciedlający swój oryginał. Poza ogólnym podziałem na kartonowe i plastikowe modele będą występować w różnych kategoriach jak pojazdy, samoloty, statki i okręty, budowle czy figurki. Będą również dioramy a więc modele przedstawiające nie tylko dany pojazd ale całe scenki osadzone na imitacji terenu. Wiele dioram inspirowanych jest autentycznymi fotografiami, często historycznymi, które znajdują następnie odzwierciedlenie w zbudowanym modelu.

W dzisiejszych czasach gdy komputery zdominowały świat młodych ludzi jest bardzo trudno oderwać ich od monitorów. Życie jednak zawsze znajduje rozwiązania. Tak jest i w przypadku modelarstwa. Internet a więc i komputer są bardzo pomocne przy modelowaniu. Nie tylko przy wyborze i zakupie danego modelu czy potrzebnych akcesoriów modelarskich ale i pozwalają np szybko i bez większego wysiłku uzyskać niezbędne informacje na temat oryginału np jego historii opisu czy o konstrukcji, pozwalające na dokładniejsze odwzorowanie detali w budowanym modelu. Często też programy graficzne są wykorzystywane do samodzielnego wykonania niektórych detali czy nawet całych modeli przez co bardziej zaawansowanych modelarzy.Modelarstwo jest to hobby dostępne dla każdego kto ma zdolności manualne, wyobraźnię oraz cierpliwość i zacięcie do wykonania modelu. Niezależnie od płci narodowości wyznania czy wieku. Wśród modelarzy jest wiele przedstawicielek płci pięknej i część z nich będzie obecna na PAPRYKARZU. Dzięki takim imprezom jak nasz festiwal, modelarstwo jest popularyzowane wśród szerszego grona osób go odwiedzających, a zwłaszcza wśród młodszej części. Widok wielu pięknie wykonanych i różnorodnych modeli działa inspirująco zarówno dla modelarzy jak i dla osób chcących dopiero swoją przygode z modelarstwem rozpocząć.
Dawniej funkcjonowało wiele kółek modelarskich czy modelarni środowiskowych. Obecnie ich stan jest nieporównanie mniejszy. Niemal zerowy. Dzisiaj modelarstwo to hobby bardziej indywidualne. Stąd też potrzeba organizowania takich imprez gdzie modelarze mają możliwość spotkania się, poznania porozmawiania czy wymiany doświadczeń czy stosowanych technik modelarskich. Modelarstwo to nie tylko sklejanie modeli To także nauka posługiwania się narzędziami, kształtowanie wyobraźni To także przyczynek do zainteresowania historią gdyż wiele modeli to repliki obiektów historycznych z którymi związane są konkretne historieDziałamy w grupie zgranych i zaangażowanych ludzi, tworząc pozytywny wizerunek naszego hobby. Propagujemy modelarstwo wśród mieszkańców Szczecina a zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jako grupa spotykamy się na comiesięcznych spotkaniach modelarskich na których wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem, stosowanymi technikami, prezentujemy aktualne prace, ustalamy bieżące sprawy związane z uczestnictwem w innych konkursach modelarskich.. Każdego roku staramy się odwiedzać wystawy modelarskie w całej Polsce jak i za granicą. Nawiązujemy nowe kontakty i podtrzymujemy stare. Mamy wiele zaprzyjaźnionych klubów modelarskich jak i indywidualnych modelarzy. Na wystawach tych nasi modelarze odnoszą znaczące sukcesy dzięki czemu modelarze ze Szczecina są zauważani i doceniani. Zrzeszamy także pasjonatów historii.Organizujemy wyjazdy do muzeów i ciekawych miejsc związanych z historią a nasi przedstawiciele biorą także udział w zlotach grup rekonstrukcji historycznych.
Strona :
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
 

Zobacz także

2021-09-03, godz. 14:55 [3.09.2021] Dzień Otwarty ADHD i Zespołu Aspergera w Szczecinie Zapraszamy do Świata Ludzi z ADHD i Zespołem Aspergera dzisiaj o godz.17-ej przy ul. Pocztowej 31-33 w Szczecinie. Będziemy dla Państwa dostępni offline i… » więcej 2021-08-30, godz. 10:50 [1.09.2021] Dzień otwarty specjalistycznej poradni FAS, konkurs plastyczny „Ważne dziewięć miesięcy bez alkohol… Zachodniopomorska Fundacja Pomocy Rodzinie „Tęcza Serc” zaprasza w dniu 04 września 2021 r. (sobota) w godz. 10.00-14.00 na DZIEŃ OTWARTY SPECJALISTYCZNEJ… » więcej 2021-08-23, godz. 11:03 [22.08.2021] Sportowcy Klubu Sportowego Inwalidów START Szczecin zawalczą o medale w Paraolimpiadzie 24 sierpnia rozpocznie się paraolimpiada w Tokio. Zawodnicy zawalczą o medale w dwunastu dyscyplinach. Szczecińscy sportowcy z Klubu Sportowego Inwalidów START… » więcej 2021-08-05, godz. 15:40 [5.08.2021]Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci uruchamia Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny dla mieszkańców… Z początkiem sierpnia br. Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy wsparciu ze środków Gminy Miasta Szczecin uruchomił Centrum… » więcej 2021-07-26, godz. 18:36 [26.07.2021] Fundacja Siepomaga wspiera Ingę z Przęsocina Odwiedziłam kilka dni temu rodzinę małej Ingi z Przęsocina chorej na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Rodzice i przyjaciele od kilku m-cy zbierają fundusze… » więcej 2021-06-28, godz. 06:48 [27.06.2021] Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie otworzyło Klub… Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie w miniony piątek oficjalnie otworzyło placówkę wsparcia dziennego Klub… » więcej 2021-06-19, godz. 07:10 [19.06.2021] Małgorzata Jakuszewska i uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Dębnie przyjechali… 17 czerwca 2021r. w ścisłym reżimie sanitarnym odbył się wyjazd uczniów i absolwentów oraz 2 nauczycieli, Zespołu Szkół nr 1 im. Juliusza Słowackiego… » więcej 2021-06-12, godz. 08:57 [12.06.2021] Akcja od podwórka do Bałtyku - zielona akcja - International Kayak Eco Patrol niedziela 13 czerwca 13 czerwca w godz. 10.00 -13.00 odbędzie się International Kayak Eco Patrol. Start z ul. Grobla, sprzątamy Wyspę Radolin, obok Dębiny. Miejsce startu:… » więcej 2021-06-12, godz. 07:11 [12.06.2021] Fundacja Kamienica 1 zaprasza do gry w Roundnet Zagraj w roundnet! - wystartowały zapisy do turnieju o charakterze rekreacyjnym. Turniej odbędzie się w ostatnią niedzielę czerwca tak, aby możliwie jak… » więcej 2021-05-24, godz. 07:13 [24.05.2021] Powołano nowego Rzecznika Praw Dziecka działającego w ramach Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół… Z początkiem maja Magdalena Wilk została powołana na funkcje społecznego Rzecznika Praw Dziecka Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci… » więcej
23456