Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
Okładka książki Grzegorza Musiała "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej". Fot z mat. pras. Zysk i S-ka
Okładka książki Grzegorza Musiała "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej". Fot z mat. pras. Zysk i S-ka
"Dowód na to, że literatura może być soczystym kawałkiem krwawego mięcha."
Krzysztof Varga

"Bogactwo tej książki wręcz oszołamia."
Michał Głowiński

"To proza zupełnie wyjątkowa jedna z samotnych wysp na morzu literackiego ble-ble, intelektualnego ciamkania, banalizmu..."
Dariusz Nowacki

To tylko niektóre z opinii na temat książki Grzegorza Musiała "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej". I jeszcze jedna informacja, wiele mówiąca: "Była ona niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki. Znała wszystkich wielkich artystów, którzy w okresie międzywojennym w Paryżu mieszkali i do Paryża zjeżdżali: Pablo Picasso, André Gide, Jean Cocteau, Gertruda Stein, Coco Chanel, Marlena Dietrich. Ekscentryczna Tamara w powieści Musiała to postać absolutnie niepodległa, skrajnie odważna, swoją niezależnością często raniąca najbliższych. Łempicka demaskuje mielizny części paryskiej bohemy znajdującej się pod urokiem i wpływami sowieckiej Rosji, jednocześnie wchodzi w ten świat, nie potrafi sobie niczego odmówić, a szczególnie narkotyków i zapładniających ją twórczo erotycznych podbojów, z których łatwo się rozgrzesza. Grzegorz Musiał namalował postać, którą najpierw chcemy potępić, by za chwilę wielbić.
Czy to się komu podoba czy nie, jest dziś Tamara Łempicka najbardziej znaną polską malarką. A że bywa nazywana również artystką rosyjską, żydowską, francuską, a nawet amerykańsko-meksykańską, warto poznać jej fascynujące życie. I równie ciekawe poglądy, a była zawziętą antykomunistką, konserwatystką, katoliczką, żyjąc przy tym jakby całkowicie wbrew głoszonym zasadom, co dotyczy niewyłącznie homoerotyzmu. Pablo Picasso powiedział ponoć o niej, że zabijała wszystko, co kochała." Te słowa napisał Krzysztof Masłoń - publicysta, dziennikarz, krytyk literacki.
 

Zobacz także

2017-05-03, godz. 00:29 "Czesław Piskorski (1915-1987) - pionier polskiego krajoznawstwa na Pomorzu Zachodnim" Z okazji trzydziestej rocznicy śmierci wybitnego krajoznawcy Czesława Piskorskiego Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie wraz ze Stowarzyszeniem Historyczno-Kulturalnym… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Radiowa "Machina czasu" doczekała się książki. "Moje Fascynacje" - to zapis ośmiu rozmów, jakie w tym programie przeprowadziłam z pisarką, autorką biografii, Mariolą Pryzwan. Bohaterami tych rozmów… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Pytania podczas lektury "Czasów secondhandu..." Opowieść funkcjonariusza NKWD: „Nawet do zabicia trzeba przyzwyczajenia, nie każdy to potrafi. K...a! Każesz człowiekowi klęknąć i strzelasz z nagana… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Świadek Historii" 18 lutego, o godz. 18:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, rozpocznie się uroczysta gala wręczenia nagród honorowych "Świadek Historii"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Wieści z kresów sił" - słuchowisko Krzysztofa Czeczota "Jan Karski" w Radiu Szczecin Kolejna "książka do posłuchania" w Radiu Szczecin - "Jan Karski", słuchowisko, do którego scenariusz napisał Krzysztof Czeczot. On również wyreżyserował… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 OBECNI NIEOBECNYM. Rocznica "nocy kryształowej". Stettin. Noc ze środy na czwartek 9/10 listopada 1938 roku. Ok. godz. 3 w nocy przewodniczącego Żydowskiej Gminy Wyznaniowej Arthura Abrahamsohna, z zawodu… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Dni Bonhoeffera w Szczecinie 9 kwietnia minęła 70. rocznica śmierci Dietricha Bonhoeffera, nazywanego "ewangelickim świętym". Był niemieckim duchownym luterańskim, teologiem i wykładowcą… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Grudzień 70" na placu Solidarności W środę, 17 grudnia na placu Solidarności zapłoną znicze pamięci o ofiarach wydarzeń sprzed 44 lat. O godz. 16 rozpocznie się układanie ze zniczy napisu… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 12 grudnia - promocja 4 numeru "Szczecinera" Piracka wersja historii Szczecina i dzieje przedwojennych tramwajów. Czego dotyczył kryptonim „Seler”? Jak powstał obwód welecki i kim był patron Szkoły… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Uczcie się polskiego". Film o "Solidarności" i opozycji politycznej w NRD W centrum zainteresowania filmu autorstwa Rozalii Romaniec (DW) i Magdaleny Gwóźdź (TVP) znajdują się wschodniomieccy dysydenci, którzy w latach 80-ych solidaryzowali… » więcej
12345