Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki » Archiwum audycji » POSYDEŃKI 2020
Zurawli w Szczecinie [fot. Małgorzata Frymus]
Zurawli w Szczecinie [fot. Małgorzata Frymus]
Zespół Żurawli otwierał w Szczecinie XXIII Dni Kultury Ukraińskiej. Istniejący od niemal pół wieku zespół wystąpił w Cerkwi Greckokatolickiej w Szczecinie.
Żurawli – istniejący od 1972 r. chór męski, reprezentacyjny zespół chóralny Związku Ukraińców w Polsce. Zrzesza chórzystów z całego kraju. Siedzibą chóru jest Warszawa. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej.
Inicjatorem powstania zespołu był Michał Strumiński. Współzałożycielem i pierwszym dyrygentem chóru był Jarosław Polański — znany ukraiński działacz społeczny pochodzący z Łemkowszczyzny, dyrygent, pedagog i popularyzator pieśni łemkowskich, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsza próba chóru odbyła się w lutym 1972 roku w Śródborowie pod Warszawą i uczestniczyło w niej 35 przyszłych chórzystów, zaś pierwszy koncert – 27 lutego 1972 roku w sali Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1983 roku na czele chóru stanął jeden z chórzystów – Roman Rewakowicz, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W 1993 r. dyrygentem „Żurawli” został inny członek zespołu – Roman Radziwonowicz, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 1999 do 2003 roku chór prowadził Jarosław Lewków, absolwent Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. W 2003 roku funkcję dyrygenta objął Jarosław Wujcik, były członek chóru, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W chórze śpiewało w sumie ponad 200 osób pochodzących z miejscowości z całej Polski. Wśród chórzystów byli przedstawiciele zespołów artystycznych działających wówczas w ramach Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i jednocześnie aktywni działacze tej organizacji, osoby niezaangażowane w działalność UTSK, śpiewacy greckokatolickich i prawosławnych chórów parafialnych, Ukraińcy wysiedleni w 1947 r. w ramach Akcji Wisła, czy osoby z rodzin emigrantów z Ukrainy.
(źródło: Wikipedia)
posłuchaj audycji