FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Fot. Anna Kolmer [Radio Szczecin]
Armatorzy zajmujący się rybołówstwem rekreacyjnym są w ciężkim położeniu po decyzji Unii Europejskiej, która wprowadziła od stycznia 2020 roku zakaz połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego, także połowu rekreacyjnego. Zakaz został wprowadzony ze względu na fatalny stan populacji tego gatunku w Bałtyku.
Na wybrzeżu jest około 150 jednostek, których właściciele trudnią się wędkarstwem morskim. Rybacy twierdzą, że taka forma turystyki na pewno nie zagraża populacji dorsza we wschodnim Bałtyku, bo sportowe wędkarstwo ma swoje zasady. Nie można łowić ryb o długości poniżej 30 centymetrów.
Armatorzy jachtów rybołówstwa rekreacyjnego liczyli na pomoc polskiego rządu. Jednak do dnia dzisiejszego podpisane porozumienie z ówczesnym Ministrem Gospodarki Morskiej Markiem Gróbarczykiem (podpisane 16 stycznia 2020) nie zostało zrealizowane. Miało ono zagwarantować rybakom rekompensatę pieniężną za poniesione straty związane z zakazem połowów dorsza i możliwość przekwalifikowania się. Armatorzy ubiegali się o jednorazowe odszkodowanie w wysokości 150 milionów złotych. Ich zdaniem ta kwota rozwiązałaby ich problemy.
W maju ub.r. resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował, że ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze. Armatorzy podjęli więc w tym roku decyzję o blokowaniu miejscowości nadmorskich od strony lądu. Blokowali wjazdy do Łeby i Ustki, a także Władysławowa.
Sprawą zajęła się Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Zapraszam do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "To tylko 150 milionów" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy. Goście: Waldemar Giżanowski - prezes STOWARZYSZENIA ARMATORÓW STATKÓW RYBOŁÓWSTWA REKREACYJNEGO SAJKS, Marek Sawicki - poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (Koalicja Polska), przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Czesław Hoc - poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, członek Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej
12345