FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
fot. www.miniaturowe-domki.blogspot.com
„Cudowny świat i miasto Gryfino w miniaturze” to tytuł wystawy w nowej i niewielkiej autorskiej galerii, która powstała w Gryfinie. Gospodynią i autorką wszystkich prac, które można tam obejrzeć, jest Urszula Kwietniewska-Łacny. Galeria działa od piątku.
Pani Urszula wszystko co ją otacza odtwarza... w miniaturze. W skali 1:10 zrobiła już m.in. mieszkanie w którym spędziła dzieciństwo, przy ulicy Marchlewskiego w Gryfinie, odtworzyła też działające w tym mieście zakłady rzemieślnicze: szewski i zegarmistrzowski oraz lokalną księgarnię.
Wernisaż, stałej wystawy, jej prac odbył się w piątek. Galeria znajduje się w budynku Gryfińskiego TBS przy ul. Flisaczej 49 (klatka a). Ekspozycja jest dostępna we wtorki i środy w godz. 12.00-15.00 oraz w czwartki i piątki w godz. 15.00-18.00.
Swoją pracownię ma w mieszkaniu. Pełno w nim rozmaitych przedmiotów, które dla większości z nas są bezużyteczne. Bohaterka dzisiejszego reportażu potrafi zamienić je jednak w piękne przedmioty.
Opowiada o tym reportaż Joanny Skoniecznej „Miniaturzystka”. Realizacja dźwięku Krzysztof Skonieczny. Bohaterka reportażu, jest bardzo aktywną mieszkanką Gryfina, prowadzi także Uniwersytet Trzeciego Wieku w tym mieście oraz organizuje spotkania literackie.
Zapraszam do wysłuchania reportażu "Miniaturzystka" oraz rozmowy o tym jak ważna jest dla nas pasja, literatura i język ojczysty.
„Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Małgorzata Narożna z księgarni Fika
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
Co czas robi z językiem? Czy język ojczysty musi być czysty? Czy obce słowa „zachwaszczają” polszczyznę? Co ma wspólnego makaronizm z makaronem? Synonimy, antonimy, eponimy, chrematonimy - trudne nazwy ważnych słów. O slangu i innych odmianach języka. Czy każda grupa społeczna ma odrębny język? Po co nam przysłowia i frazeologizmy?
Te wszystkie pytania, to hasła spotkań z cyklu "Fika na języku", które rozpoczęły się w tym tygodniu w Szczecinie. Biorą w nich udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych. Zaplanowano pięć spotkań z młodzieżą, które prowadzi, znana językoznawczyni, prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz rozmowy online o filozofii z Katarzyną Ciarcińską.
O projekcie z Małgorzatą Narożną księgarką i pomysłodawczynią spotkań oraz prof. Ewą Kołodziejek rozmawiała Joanna Skonieczna. Organizatorem projektu „FiKa na języku” jest księgarnia FiKa. Partnerem technologicznym inicjatywy jest Technopark Pomerania. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szczegóły oraz harmonogram spotkań dostępne są na www.fikaszczecin.blogspot.com
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:53 "Pamięć zaklęta w drzewach" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Drzewka pamięci" to projekt stowarzyszenia "Czas. Przestrzeń. Tożsamość". Projekt powstał po to, by upamiętnić ludzi ważnych dla powojennego Szczecina… » więcej 2024-04-17, godz. 06:00 "Przystań pierwszych żon" – reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Jeśli szukasz spokoju i ciszy, lubisz kiedy rano budzą Cie żurawie, to jesteś we właściwym miejscu. Dziś wieczorem zapraszamy do miejsca w głębi lasu. Otulisko… » więcej 2024-04-16, godz. 12:56 "Opowieść na otwartej ranie"- reportaż Agaty Rokickiej W słoneczny jesienny dzień w parku na Gumieńcach młodzi szczecinianie sadzili cebulki kwiatowe. Mieli trudne zadanie, bo ziemia była bardzo sucha i trudno… » więcej 2024-04-15, godz. 23:00 Pierwszy Kongres Mężczyzn w Polsce [Rozmowa] Po 15 latach od pierwszego Kongresu Kobiet rusza podobna inicjatywa dla mężczyzn. Pierwszy Kongres Mężczyzn już w najbliższą sobotę w Krakowie. Jeszcze… » więcej 2024-04-15, godz. 06:00 "Męskie śpiewanie w Tanowie" - reportaż Małgorzaty Furgi Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało 5 lat temu, inspiracją były męskie chóry z innych europejskich krajów. Śpiewa w nim 13 osób. Żaden z chórzystów… » więcej 2024-04-12, godz. 09:35 Mapa Lubinusa [Rozmowa] W Fonosferze o Wielkiej Mapie Księstwa Pomorskiego czyli Mapie Lubinusa. Ta najważniejsza dla Pomorza mapa powstała w XVII wieku. Zamówił ją szczeciński… » więcej 2024-04-11, godz. 06:00 "Animacyjna laurka Kleszczewskich" - reportaż Małgorzaty Frymus W czwartkowej Fonosferze sporo wiadomości o naszych szczecińskich Gryfitach. Przypomnimy opowieść o tym jak powstawał animowany film o Bogusławie X oraz… » więcej 2024-04-10, godz. 06:00 "Zagrać na patyku i zaśpiewać" – reportaż Małgorzaty Furgi Letnia Szkoła Muzykowania to inicjatywa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie, realizowana w ramach projektu EtnoPolska, dofinansowanego ze środków… » więcej 2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej
12345