FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot. Zbiory prywatne
fot. Zbiory prywatne
Egzekucje, deportacje, wysiedlenia - to doświadczenie rodzin ziemiańskich żyjących na Kresach w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej. Ziemiaństwo w polskim, patriotycznym wydaniu nie pasowało do sowieckich planów, a więc należało je jako klasę społeczną zlikwidować. W 2019 roku zmarła Danuta Danieyko-Osman - bohaterka reportażu Małgorzaty Furgi zatytułowanego "Z okruchów pamięci". Pani Danuta była dzieckiem, kiedy niszczono jej rodzinę i rodziny sąsiadów, palono dwory i rozkradano majątki. Takie traumatyczne przeżycia wyrzuca się z pamięci, tak też zrobiła bohaterka reportażu "Z okruchów pamięci".
Po latach trudno jest odtworzyć dzieje przodków, jeśli nie zachowały się zapiski i pamiątki rodzinne. Warto jednak podjąć próbę przywrócenia miejsca w historii nie tylko rodzinie Danieyków. W reportażu autorka wykorzystała muzykę Marcina Pukaluka skomponowaną do filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku, w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.
Reportaż został uhonorowany wyróżnieniem specjalnym w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku".

Po reportażu porozmawiamy o pamięci o polskich Kresach i o tym, że ich historię można opowiadać w bardzo różny(często nietypowy) sposób.
Gościem audycji Fonosfera będzie szczeciński autor Leszek Herman. Jego najnowsza książka "Krzyż Pański" poświęcona właśnie rodzinnej, kresowej historii ukaże się 13 października. Zapraszam, Joanna Skonieczna
mat. Wydawnictwa Muza
mat. Wydawnictwa Muza
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Leszkiem Hermanem
Dwa stare kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45–47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, powodują rozpoczęcie śledztwa obejmującego pół Europy. Zagadkę próbują rozwiązać bohaterowie najnowszej powieści Leszka Hermana "Krzyż Pański".

Premierę książki zaplanowano na 13 października 2021 roku. Akcja powieści, której bohaterów znamy z wcześniejszych powieści autora, rozgrywa się w Szczecinie, Warszawie oraz w Wielkiej Brytanii, Francji, Litwie i Białorusi. Jest sensacyjną opowieścią o zagmatwanych losach polskich rodzin kresowych. Autor, aby opowiedzieć historię (inspirowaną dziejami własnej rodziny) sięga, aż do czasów Wojen Napoleońskich. Z Leszkiem Hermanem rozmawia Joanna Skonieczna.

Leszek Herman, to szczeciński pisarz, który kilka lat temu debiutował powieścią „Sedinum. Wiadomość z podziemi”. Książka bardzo szybko stała się bestsellerem i zapewniła autorowi popularność i rozpoznawalność. Audiobook na podstawie tej książki można znaleźć na stronie www Radia Szczecin.

Najnowszą książkę dobrze czytać mając w pobliżu mapę i drzewo genealogiczne rodziny, którą poznajemy w opowieści. Oba dokumenty zostały dołączone do wydania papierowego. Książka ukaże się też w formie audiobooka. Powieść przeczyta Mikołaj Krawczyk.
"Z okruchów pamięci" - reportaż Małgorzaty Furgi
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej 2024-03-25, godz. 10:44 Książki ze Szczecinem w tle [Rozmowa] Inga Iwasiów, Sylwia Trojanowska, Leszek Herman, Marek Stelar, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak czy Michał Dłużak - po książki tych autorów mieszkańcy… » więcej 2024-03-21, godz. 06:00 „Iskierki w Teatrze” - reportaż Małgorzaty Furgi 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Często przy tej okazji przypominamy sobie o tych osobach. Jednak rodzice i opiekunowie chcą… » więcej 2024-03-20, godz. 06:00 Z komputerem za pan brat – reportaż Małgorzaty Furgi Coraz więcej osób niewidomych i niedowidzących chce poszerzać swoją wiedzę o nowych technologiach informatycznych. Mają świadomość, że specjalistyczne… » więcej 2024-03-19, godz. 00:06 "Historia wagi lekkiej" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Są zgrani na scenie i w życiu. "Dobry duet to harmonia" - deklaruje Kasia. "To tak jak z gitarą - żeby się nie rozstrajała, trzeba podtrzymywać właściwą… » więcej 2024-03-18, godz. 09:41 "Aksamitna wioska"- reportaż Anny Kolmer Każdy z nas ma, lub chce mieć, swoje miejsce na ziemi. Z "oswojoną" lubianą przestrzenią łatwiej się identyfikować i łatwiej o nią dbać. Przekonali… » więcej 2024-03-14, godz. 01:18 "Zachowaj to dla siebie" - reportaż Anny Kolmer Uczennice IX Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” wymyśliły projekt społeczny… » więcej 2024-03-13, godz. 06:00 "Ciężki kawałek chleba" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny Kiedyś w Szczecinie było ponad 100 małych piekarni wyrabiających pieczywo tradycyjnymi metodami, dzisiaj zostało tylko kilka. Ponad czterdzieści lat przygody… » więcej 2024-03-12, godz. 09:24 "Kraina poplątanych dróg" - reportaż Małgorzaty Furgi Po 10 latach pobytu za granicą, wrócili do Polski. Tęsnili przede wszystkim za za zachodniopomorskimi krajobrazami. Teresa T. Maja i Krzysztof Petelczyc, razem… » więcej 2024-03-13, godz. 08:49 250. rocznica urodzin Caspara Davida Friedricha [ROZMOWA] Wystawy specjalne, koncert w ruinach klasztoru Eldena i urodzinowy tort w centrum miasta - to tylko kilka z wielu pomysłów na świętowanie 250. urodzin Caspara… » więcej
12345