FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Stepniczanie, fot z archiwum zespołu
Zespół "Stepniczanie" powstał w kwietniu 1984 roku. Początkowo działał pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Stepnicy. Założycielką zespołu była pani Eugenia Kielik. Ona także zaprojektowała piękne i wielobarwne stroje w których wszystkie elementy i zdobienia wyszywane były ręcznie. Zespół współtworzy kulturę regionalną Pomorza Zachodniego. Wbrew powszechnie panującym opiniom, że na Ziemi Szczecińskiej nie ma muzyki ludowej „Stepniczanie” stworzyli repertuar o regionalnym charakterze, na który składają się oryginalne teksty słów, nawiązujące w swej treści do wszystkiego co składa się na życie w Stepnicy i szerzej na Pomorzu Zachodnim. Zespół w swoim zasobie posiada kilkaset pieśni. Najdłuższe z nich liczą nawet po 8 lub 9 zwrotek. Odrębny charakter utworów wykonywanych przez „Stepniczan” to również muzyka, w której słychać i śpiew kresowy i przyśpiewki z Centralnej Polski oraz rytmy taneczne z wielu regionów naszego kraju. Początki zespołu wspominają: Mirosława Baczek, Barbara Kasica, Leokadia Szulc , Józef Każmierczak i Mirosława Nowak.
Zapraszamy państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer zatytułowanego "Wspomnienia Stepniczan" w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej, dzisiaj po 22-ej.
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Red. Zdzisław Tararako - miłośnik polskiego folkloru
Posłuchaj reportażu Anny Kolmer
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Furgi
Po reportażu rozmowa z red. Zdzisławem Tararako, naszym redakcyjnym kolegą, miłośnikiem i znawcą folkloru na Pomorzu Zachodnim.
Zapraszamy solistów - śpiewaków lub instrumentalistów, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapele ludowe, twórców i twórczynie rękodzieła i sztuki ludowej, animatorów kultury do wzięcia udziały w konkursie „Jawor u źródeł kultury”.
„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej jak i sztuki ludowej. Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.
Już dziś wypełnij formularz i zgłoś siebie lub swój zespół do reprezentowania województwa Zachodniopomorskiego na Festiwalu Kultury Ludowej Jawor! Nie zapomnij dopisać kategorii, w której chciałbyś/łabyś wystartować, dołącz również plik lub link ze swoim portfolio, czy występem.
Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie radia szczecin.
Termin zgłaszania kandydatur do nagrody „Jawor – u źródeł kultury” edycja 2022r. upływa w dniu 15 kwietnia.

Więcej informacji na stronie PR Szczecin - szukaj hasła -Jawor Festiwal Kultury Ludowej
 

Zobacz także

2024-04-09, godz. 13:03 "Psie smuteczki" - reportaż Małgorzaty Furgi Psie smutki z wiersza Jana Brzechwy niewiele mają wspólnego ze smuteczkami psów schroniskowych. Przekonali się o tym państwo Aneta i Rajmund ze Szczecina… » więcej 2024-04-08, godz. 06:00 Coraz chętniej czytamy książki 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie… » więcej 2024-04-04, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi… » więcej 2024-04-03, godz. 11:56 "Spóźniłam się" - reportaż Agaty Rokickiej "Tryb specjalny" - za tym niewinnie brzmiącym sformułowaniem kryje się proceder, który oznaczał egzekucje bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci… » więcej 2024-04-02, godz. 06:00 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Inny świat Kamileusza" – reportaż Małgorzaty Furgi 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jest wyrazem solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm… » więcej 2024-04-01, godz. 15:00 "Przesiedleńcy. Wielka epopeja Polaków 1944-1946" Grzegorza Hryciuka [ROZMOWA] Wielkanoc, to podobnie jak inne świąteczne dni, czas rodzinnych spotkań. Spotkań, które mogą być okazją do wspominania rodzinnych historii. O tym jakie… » więcej 2024-04-01, godz. 06:00 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 06:00 "Blisko ludzi" - reportaż Małgorzaty Furgi "Troszeczkę podpadałem tej władzy komunistycznej" - tak lakonicznie i bez patosu określa swoją postawę wobec PRL-u, niezgodę na niesprawiedliwość ks… » więcej 2024-03-27, godz. 06:00 „Szaleństwo off-roadowe” – reportaż Anny Kolmer Miłośników off-roadu z sezonu na sezon zaczyna przybywać. Gdy choć raz spróbuje się swoich sił za kierownicą terenowego samochodu apetyt na adrenalinę… » więcej 2024-03-26, godz. 11:24 "Jak pachnie Szczecin?" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Zawalczyć o siebie, złamać schemat, w który zostaliśmy wtłoczeni, robić rzeczy, które przynoszą radość innym. To sposób Aleksandry Hopke na bycie szczęśliwą… » więcej
12345