FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyusz, fot. Wikipedia
Helena Kurcyuszowa przez przyjaciół zwana Helunią związana była z powojenną historią Szczecina. To jej inwencji zawdzięczamy nazwy ulic Ku Słońcu i Jasne Błonia. Zajmowała się inwentaryzacją i ratowaniem zabytków. Była nie tylko architektem-urbanistą, ale również animatorką artystycznego życia Szczecina. W 1947 roku założyła w Szczeciński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przez kilka kadencji była jego przewodniczącą. Była też współorganizatorką i autorką nazwy Klubu 13 Muz, jedynego w tym czasie ośrodka kulturalnego Szczecina – zrzeszającego literatów, plastyków, aktorów, architektów, dziennikarzy i muzyków. W latach 70. pełniła rolę gospodyni w klubowych spotkaniach „Wieczór z gospodarzem", w których uczestniczyli m.in. aktorzy. Prowadziła przy ul Wyspiańskiego 7 salon kulturalny. W latach 70 -tych w jej willi spotykali się studenci architektury i działacze opozycyjni. W bliskim sąsiedztwie jej domu jest ulica nazwana jej imieniem. Dziś po 22, przypomnimy reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Helunia".
„Helunia" - reportaż Małgorzaty Furgi
Jutro czyli 10 maja 2022 roku mija 108. rocznica urodzin Heleny Kurcyuszowej. Z tej okazji dużo będzie się działo w Domu Kultury, którego była 13 Muzą.
Zaplanowano:
1. Prezentację Cecylii Judek poświęconą sylwetce i życiu Heleny Kurcyusz, połączoną z rozmową na temat jej zasług i znaczenia dla Szczecina jako pionierki.
2. Program artystyczny przypominający twórczość poetycką Kurcyuszowej składający się z autorskich wierszy poetów z Grupy Poetyckiej „Ars poetica”.
3. Rozmowę o Heluni – spotkanie z osobami, które osobiście znały Helenę Kurcyuszową.

Radio Szczecin, przypomina na antenie, audiobook na podstawie książki Jerzego Kurcyusza, męża Pani Heleny.
Audiobook powstał na podstawie zapisków pt. "Na przedpolu Jałty. Wspomnienia z tajnej służby w dyplomacji". Całość wyreżyserowała Magdalena Wleklik, realizacją zajął się Wawrzyniec Szwaja.
Opowieści, którą czyta Robert Gonera, można słuchać od poniedziałku do piątku po godzinie 9.
 

Zobacz także

2023-04-11, godz. 06:00 "Kurcyuszowa. Szczecin prezydentówny Słomińskiej" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Do szczecińskiego parku Kasprowicza można, z ulicy Wyspiańskiego, dojść maleńką uliczką. Uliczką Heleny Kurcyuszowej. Biegnie ona m.in obok domu swojej… » więcej 2023-04-09, godz. 20:00 „Wybrana” - najnowszy kryminał Marka Stelara Nowa bohaterka, pierwszy raz kobieta policjantka. Iwona Banach to kolejna postać stworzona przez szczecińskiego pisarza Marka Stelara. Pierwsza część opowieści… » więcej 2023-04-06, godz. 06:00 "Muzyka z Nowego Świata" - reportaż Małgorzaty Furgi Piotr Nawrot – polski misjonarz (werbista) i muzykolog, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista w zakresie misjologii oraz historii… » więcej 2023-04-05, godz. 11:10 "Z Sąsiadowic do Bielkowa - podróż sentymentalna" - reportaż Małgorzaty Furgi Nigdy nie byłam w Sąsiadowicach, ale to miejscowość, z której pochodzi moja rodzina... Chciałabym poznać Krewnych bliższych i dalszych... Szukamy znajomych… » więcej 2023-04-04, godz. 06:00 „Za drutami był las” - słuchowisko dokumentalne, dziś po godzinie 22 Słuchowisko Waldemara Modestowicza i Ryszarda Wołągiewicza, powstało na podstawie dzienniczków i listów jeńców obozu w Kozielsku, którzy zostali zamordowani… » więcej 2023-03-30, godz. 09:34 „Wilcze piętno” - reportaż Małgorzaty Furgi To było dla nich niezapomniane doświadczenie. Młodzi artyści, słuchacze i absolwenci Szkół Artystycznych Top-Art w Szczecinie otrzymali szansę poznania… » więcej 2023-03-29, godz. 13:48 "Skąd jesteśmy" - reportaż Małgorzaty Furgi "Skąd jesteśmy" - to tytułowe pytanie postawili sobie członkowie Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. Zauważyli, że w naszym regionie mieszkańcy… » więcej 2023-03-28, godz. 06:00 "Odebrane dzieci" – reportaż Małgorzaty Furgi Od wielu lat Zachodniopomorskie TPD pracuje z rodzinami będącymi w kryzysie, a wszystko po to, aby pomóc dzieciom. Specjalistom współpracującym z tą organizacją… » więcej 2023-03-27, godz. 09:58 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-03-23, godz. 05:35 "Świat za szybą" - reportaż Małgorzaty Furgi Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym zaburzeniem rozwojowym. Częstszym nawet niż zespół Downa czy cukrzyca. Mimo to rozpoznanie tej poważnej choroby… » więcej
23456