FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Romana Wilkowska
Romana Wilkowska
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Historii można uczyć się na wiele sposobów. Nauczyciele i uczniowe ze szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz postanowili dotrzeć do świadków historii. W ramach projektu „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość", opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach.
Polscy uczniowie wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich z Wolina. Romana była więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej mąż więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthof. Młodzi uczestnicy projektu przy wsparciu nauczycieli przygotowali poświęconą małżeństwu Wilkowskich wystawę, film oraz zebrali materiał na książkę. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość" opowiada o tym całym przedsięwzięciu. Premiera dzisiaj po 22-ej.

W reportażu wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu przygotowanego w ramach wspomnianego projektu przez Krzysztofa Warpachowicza.

Dodajmy, że koordynatorkami projektu były nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel, wszyscy z I LO w Szczecinie.
„Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”- reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jolantą Leśnik i Grzegorzem Czapskim
 

Zobacz także

2024-01-17, godz. 06:00 „Primus Inter Pares” – reportaż Małgorzaty Furgi Za oknami mróz i śnieg. Zima stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób będących w kryzysie bezdomności. Dużą szansę na bezpieczne przezimowanie dają… » więcej 2024-01-16, godz. 09:14 "Z kolędą w Kryworywni" - reportaż Małgorzaty Frymus Goleniowski Teatr Brama został założony 28 lat temu przez Daniela Jacewicza. Nazwa wzięła się od jego pierwszej siedziby teatru – Bramy Wolińskiej. Ale… » więcej 2024-01-14, godz. 17:00 Przemysław Kowalewski - kryminały inspirowane Szczecinem To był, w Szczecinie, najgłośniejszy debiut literacki w ubiegłym roku. Przemysław Kowalewski – to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się… » więcej 2024-01-11, godz. 06:00 „Historia jednej pracowni” – reportaż Anny Kolmer Pałac Młodzieży - to miejsce które w Szczecinie łączy pokolenia. Wśród wielu pracowni są i takie do których kilkadziesiąt lat temu chodziła babcia… » więcej 2024-01-10, godz. 06:00 "I kto tu kaleka?" - reportaż Janusza Wilczyńskiego Można użalać się nad sobą. Można mieć pretensje do Boga czy do losu. Ale można też cieszyć się życiem, tak jak bohaterka reportażu Janusza Wilczyńskiego-… » więcej 2024-01-09, godz. 09:12 "Ważne w życiu 4 legitymacje" - reportaż Małgorzaty Furgi i Małgorzaty Frymus Wczoraj (8 stycznia) zmarł podpułkownik Zbigniew Piasecki: harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jak sam… » więcej 2024-01-07, godz. 13:47 „Johannes Quistorp” - film dokumentalny o szczecińskim przesiębiorcy i filantropie Pogodno, Łękno, Park Kasprowicza, Jasne Błonia, Syrenie Stawy - m.in te wszystkie miejsca Szczecin zawdzięcza właśnie rodzinie Quistorpów. Kilka dni temu… » więcej 2024-01-04, godz. 08:37 "Pieniądze to nie wszystko - reportaż Anny Kolmer Kierzków to niewielka wieś, położona około 10 kilometrów na północny zachód od Myśliborza, na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych regionu. Bez… » więcej 2024-01-03, godz. 08:42 „Miniaturzystka” - reportaż Joanny Skoniecznej "Przez dziurkę od klucza" - wystawę prac Urszuli Kwietniewskiej-Łacny można oglądać pod koniec ubiegłego roku w Gryfinie i Chojnie. w Autorka, od 10 lat… » więcej 2024-01-02, godz. 06:00 „Pokonać Endometriozę” – reportaż Małgorzaty Furgi Endometrioza to choroba trwająca całe życie, która wiąże się z bezustannym cierpieniem, a kluczowym elementem walki z nią jest jak najszybsza diagnoza… » więcej
56789