FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Wilkowscy z młodzieżą w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Tablica Romany i Krzysztofa Wilkowskich w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Spotkanie pod Muzeum w Wolinie
Romana Wilkowska
Romana Wilkowska
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Dzieci małżeństwa Wilkowskich pod pamiątkową tablicą w Wolinie
Historii można uczyć się na wiele sposobów. Nauczyciele i uczniowe ze szkół I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczecinie i Gymnasium Carolinum w Neustrelitz postanowili dotrzeć do świadków historii. W ramach projektu „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość", opracowali losy ludzi represjonowanych przez Niemcy hitlerowskie w obu krajach.
Polscy uczniowie wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich z Wolina. Romana była więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej mąż więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthof. Młodzi uczestnicy projektu przy wsparciu nauczycieli przygotowali poświęconą małżeństwu Wilkowskich wystawę, film oraz zebrali materiał na książkę. Reportaż Małgorzaty Furgi zatytułowany „Upamiętnić ludzi - młodzież tworzy przyszłość" opowiada o tym całym przedsięwzięciu. Premiera dzisiaj po 22-ej.

W reportażu wykorzystano fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu przygotowanego w ramach wspomnianego projektu przez Krzysztofa Warpachowicza.

Dodajmy, że koordynatorkami projektu były nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel, wszyscy z I LO w Szczecinie.
„Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”- reportaż Małgorzaty Furgi
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Jolantą Leśnik i Grzegorzem Czapskim
 

Zobacz także

2023-12-31, godz. 15:07 Najlepszy polski kryminał "Krzywda" w Radiu Szczecin "Krzywda" - audiobook na podstawie tej powieści, jeszcze do końca najbliższego tygodnia, w Radiu Szczecin. Akcja kryminału Marka Stelara rozgrywa się w… » więcej 2023-12-28, godz. 06:00 „Po naukę do Polic” – reportaż Małgorzaty Furgi Bohaterem dzisiejszego reportażu jest organizacja pożytku publicznego, a mianowicie Polickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością… » więcej 2023-12-27, godz. 06:00 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Słuchowisko w Radiu Szczecin Poznaniacy kolejny raz powitali Ignacego Jana Paderewskiego. Tradycyjna inscenizacja na poznańskim dworcu to element obchodów 105. rocznicy wybuchu Powstania… » więcej 2023-12-26, godz. 01:51 "Duma" - reportaż Anny Kolmer Ojciec - obecnie kucharz z pasją. Jeszcze nie tak dawno jego drugim domem była duża firma korporacyjna. Jego dwaj synowie Kuba i Bartosz piszą swoją historię… » więcej 2023-12-26, godz. 21:43 Marek Stelar - gościem świątecznej Fonosfery [Rozmowa] Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-12-21, godz. 06:00 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej "W dwudziestoleciu międzywojennym mnóstwo pięknych Polek marzyło o tym, aby zrobić wielką karierę na estradzie czy w rodzącym się przemyśle filmowym. Sama… » więcej 2023-12-20, godz. 06:00 "Warto podążać za marzeniami" - reportaż Małgorzaty Furgi Każdy z nas posiada marzenia. Może część z nich udało się zrealizować, z części zrezygnować, a w spełnienie kilku jeszcze się wierzy? Dzieci mają… » więcej 2023-12-19, godz. 09:22 "Uszyj Jasia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Akcja "Uszyj Jasia" zrodziła się z prawdziwej potrzeby i stoi za nią pewna historia. W szpitalu, w którym przebywało dziecko Natalii (inicjatorki wspólnego… » więcej 2023-12-18, godz. 18:08 Mewa, która Fika - rozmowa Joanny Skoniecznej Po niespełna 10 latach działalności, kolejna kameralna księgarnia znika ze Szczecina i Polski. Fika, bo o tej księgarni mowa, to były przede wszystkim książki… » więcej 2023-12-14, godz. 05:33 "Kurcyuszowa. Szczecin prezydentówny Słomińskiej" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Do szczecińskiego parku Kasprowicza można, z ulicy Wyspiańskiego, dojść maleńką uliczką. Uliczką Heleny Kurcyuszowej. Biegnie ona m.in obok domu swojej… » więcej
678910