FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-03-13, godz. 06:00 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-03-12, godz. 18:00 "Przetrwać burzę" - słuchowisko Agaty Rokickiej W grudniu zmarła ppłk Danuta Szyksznian-Ossowska ps. Sarenka. Podczas II wojny światowej była łączniczką Garnizonu „Dwór” Armii Krajowej w Wilnie… » więcej 2023-03-08, godz. 06:00 "Nasza mama, nasza ciocia" - reportaż Małgorzaty Furgi Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Jedynym sposobem do zrealizowania tego celu było stworzenie rodziny zastępczej. Rozpoczęli starania i udało się. Jednak… » więcej 2023-03-07, godz. 11:13 "Imperium. Powrót" - reportaż Katarzyny Michalak Pisarka i reporterka Maja Wolny pod koniec 2022 roku odbyła dwukrotnie podróż po Rosji w celu zebrania materiału do swojej nowej książki „Pociąg do Imperium”… » więcej 2023-03-02, godz. 05:30 „Mama na wyłączność” – reportaż Małgorzaty Furgi Mamy dzieci niepełnosprawnych przyznają, że mają depresję, korzystają z pomocy psychoterapeutów, biorą leki albo nie wyspały się od kilkunastu lat. Owszem… » więcej 2023-03-01, godz. 06:00 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Matki po usłyszeniu diagnozy: autyzm, doświadczają kryzysu psychicznego i uczucia bezradności. Przeżywają, kiedy dzieci nie odczuwają potrzeby bliskości… » więcej 2023-02-27, godz. 16:21 "Zrób sobie gaj czyli wszystko przez Sabinę" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Kto z nas nie miał sytuacji, w której ukochana roślinka na parapecie przestała współpracować i odeszła w niebyt? Takie doświadczenia mieli również ci… » więcej 2023-02-27, godz. 09:47 "Filip" - audiobook na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda W Radiu Szczecin przypominamy audiobook "Filip". To adaptacja wydanej w 1961 roku powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. Filip Vincel - tytułowy… » więcej 2023-02-23, godz. 05:33 „Wojenne mamy” – reportaż Małgorzaty Furgi 1 kwietnia 2022 roku z Mariupola do Polic przybyła Natalia z mężem Serhiejem Rennerem. Może określenie „przybyła” nie do końca odpowiada rzeczywistości… » więcej 2023-02-22, godz. 06:00 "Bez porażki" – reportaż Agaty Rokickiej Podczas ostatnio realizowanej w Turcji akcji ratowniczej mającej na celu wyszukanie ofiar trzęsienia ziemi brało udział 8 polskich psów ratowników. Wróciły… » więcej
34567