Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże
fot. Robert Stachnik, na zdjęciu Marta Szuster
fot. Robert Stachnik, na zdjęciu Marta Szuster
"Mała Polka ze Staffelde" - reportaż Joanny Skoniecznej
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z Moniką Szymanik
Mieszkanie w Niemczech, praca w Polsce. Dom w Staffelde, praca w Gryfinie. Apartament w Szczecinie, praca i szkoła dla dzieci w Schwedt. Wyjazd nad jezioro do Löcknitz, a na basen do Fabryki Wody. Tak, od wielu lat, wygląda codzienność polsko-niemieckiego pogranicza. Polacy od lat żyją po obu stronach granicy. Mieszkają, pracują, z sukcesem startują w lokalnych wyborach.
Dziś w Fonosferze przypominamy reportaż "Mała Polka ze Staffelde". Bohaterką tej historii jest Marta Szuster, która od dziesięciu lat jest radną gminy Mescherin.
W audycji rozmawiamy też o polsko-niemieckiech pomysłach i inicjatywach. Dziś o projekcie „Literackie Ścieżki Pogranicza: Poszukiwanie Wspólnego Łącznika”, który jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania)”.
O projekcie opowiada Monika Szymanik z "Księgarni w lesie".
 

Zobacz także

2025-11-27, godz. 06:15 "Portret Kobiety Rakiety" - reportaż Katarzyny Wolnik - Sayny „W życiu nie musisz nikomu niczego udowadniać. O ile wiesz, kim jesteś i do czego jesteś zdolny ... To wystarczy! „ To ulubiony cytat Małgorzaty Serbin… » więcej 2025-11-26, godz. 06:00 „Dzień otwarty w Ośrodku Adopcyjnym” – reportaż Małgorzaty Furgi Ośrodek Adopcyjny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Szczecinie prowadzi wiele działań mających na celu promowanie idei adopcji. Jedną z takich okazji jest… » więcej 2025-11-25, godz. 08:33 "Wąwóz pamięci" reportaż Anny Kolmer Pamięć historyczna i znajomość kart przeszłości własnej rodziny, a szerzej – współobywateli, są fundamentem kształtowania się naszej tożsamości… » więcej 2025-11-23, godz. 20:18 "Sedinum. Wiadomość z podziemi" - ostatni odcinek audiobooka na podstawie powieści Leszka Hermana W poniedziałkowej Fonosferze finałowy odcinek "Sedinum. Wiadomość z podziemi". Powieść Leszka Hermana czyta Piotr Grabowski. Jak zakończy się przygoda… » więcej 2025-11-20, godz. 06:00 "Magiczna moc roweru" - reportaż Małgorzaty Furgi i Karoliny Jaskólskiej Marek Rupiński [Rozmowa] W czwartkowej Fonosferze o kolarstwie. Jak zawsze będzie reportaż i rozmowa. Nasze studio odwiedzi dziś wyjątkowy gość - Marek Rupiński. Marek Rupiński… » więcej 2025-11-19, godz. 04:59 " Tu się toczy życie " reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Wrócimy dzisiaj do tej opowieści . Są tacy, którzy lubią żeglować samotnie. Są też tacy, dla których załoga jest najważniejsza. I o nich właśnie… » więcej 2025-11-18, godz. 05:37 "Droga do domu" - reportaż Małgorzaty Furgi W trudnym świecie dorosłych, dzieci przeżywają swoje małe i duże dramaty. Wszyscy deklarują pomoc dzieciom, a w efekcie czasami wyrządzają większą krzywdę… » więcej 2025-11-16, godz. 12:52 Brygida Helbig [Rozmowa] W poniedziałkowej Fonosferze o książkach. Jak zawsze zaczniemy od audiobooka. W Radiu Szczecin cały czas słuchamy powieści Leszka Hermana "Sedinum. Wiadomość… » więcej 2025-11-13, godz. 06:00 "Miniaturzystka" - reportaż Joanny Skoniecznej W czwartkowej Fonosferze o ludziach, którzy potrafią realizować swoje pasje. Zaczniemy od reportażu "Miniaturzystka", którego bohaterką jest Urszula Kwietniewska-Łacny… » więcej 2025-11-12, godz. 06:00 "Z Kolbergiem po ziemi pyrzyckiej" - reportaż Małgorzaty Furgi Przypomnimy dzisiaj historię Ryszarda Głogowskiego, wieloletniego instruktora w Domu Kultury w Pyrzycach i muzykanta wiejskiego. To dzięki niemu powstał zespół… » więcej
23456