FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Pracownia Grafiki, fot. Pałac Młodzieży w Szczecinie
Pracownia Grafiki, fot. Pałac Młodzieży w Szczecinie
Pałac Młodzieży w Szczecinie kończy w tym roku 75 lat. Placówka powstała 7 listopada 1950 r. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, otrzymując nazwę: Pałac Dziecka. Rok później przeszła pod kuratelę Ministerstwa Oświaty, które nadało jej nazwę: Pałac Młodzieży.
Pałacowe dzieci. Swoją przygodę z tym miejscem często zaczynają w wieku przedszkolnym i zostają do matury. Co jest w tym miejscu, w tych nauczycielach, którzy się nimi zajmują? Do Pałacu trafiają kolejne pokolenia. Niemal wszyscy z dumą podkreślają, że spędzili tu cudowne lata.
A co z wiedzą i umiejętnościami tu zdobytymi? Czy przydają się w dorosłym życiu? Nie wszyscy zostają przecież aktorami, baletnicami czy wybitnymi muzykami...
W Fonosferze przypomnimy dziś reportaż, który powstał gdy Pałac Młodzieży kończył 65 lat - "Pałacowe dzieci czyli czym skorupka za młodu..." To reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny (która także jest pałacowym dzieckiem).
Po reportażu rozmawialiśmy o tym jak Pałac zmienił się w ostatnim czasie. Naszą gościnią była dr Marta Dziomdziora - dyrektorka Pałacu Młodzieży w Szczecinie.
"Pałacowe dzieci czyli czym skorupka za młodu..." - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej, gość: dr Marta Dziomdziora - dyrektorka Pałacu Młodzieży w Szczecinie
 

Zobacz także

2025-03-04, godz. 00:23 "Umarli abyśmy mogli żyć. Stanisław Kasznica" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Stanisław Kasznica był ostatnim Komendantem Głównym Narodowych Sił Zbrojnych. W sierpniu 1944 roku, w czasie Powstania Warszawskiego, był w stolicy na Ochocie… » więcej 2025-03-02, godz. 10:43 "Beksa" - audiobook i słuchowisko w Radiu Szczecin Już za tydzień premiera słuchowiska na podstawie "Beksy" Marcina Grzelaka. Usłyszycie w nim wielu znanych szczecińskich aktorów: Adama Dzieciniaka, Olgę… » więcej 2025-02-27, godz. 07:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 4. "Ślady, czyli bits and pieces" W Fonosferze dziś kolejny odcinek audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Martyna Wojtkowska od kilku tygodni… » więcej 2025-02-26, godz. 10:20 " Uzależniona od bieli" reportaż Katarzyny Wolnik Sayny Po 69 dniach marszu, w tym non stop przez ostatnie 23 godziny, w temperaturze minus 34 C , podróżniczka Małgorzata Wojtaczka dotarła do Bieguna Południowego… » więcej 2025-02-25, godz. 10:50 „Mieszkanie treningowe - drzwi do samodzielności" - reportaż M.Furgi Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie rozpoczęło realizację bardzo ważnego dla tej społeczności projektu. Jego tytuł brzmi - Drzwi do samodzielności… » więcej 2025-02-23, godz. 18:32 "Beksa" - audiobook i słuchowisko na podstawie powieści Marcina Grzelaka Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich oraz Szczecin przełomu tysiącleci – o tym przede wszystkim jest powieść Marcina… » więcej 2025-02-20, godz. 06:00 W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua. Odc. 3 "W osiem lat dookoła świata” W tym odcinku koniec świata znajduje się na... warszawskiej Woli. Przenosimy się tu z Nowej Zelandii, żeby na drogę do Pahiatua spojrzeć oczami nastoletniej… » więcej 2025-02-19, godz. 12:23 "Opowiem wam o moim synu Wojtusiu" - reportaż Małgorzaty Furgi Einstein, Newton, Orwell, Wittgenstein, Beethoven, Mozart, Andersen czy Kant - co łączy te nazwiska? Naukowcy uważają, że prawdopodobnie wszystkie te wybitne… » więcej 2025-02-18, godz. 05:00 "Pani z zielonego malucha" - reportaż Anny Kolmer Prawie 90 proc. kobiet i 85 proc. mężczyzn w okolicach 50-tki planuje przejść na emeryturę tuż po osiągnięciu ustawowego wieku i nie zamierza dalej pracować… » więcej 2025-02-16, godz. 15:05 "Beksa" - audiobook na podstawie powieści Marcina Grzelaka Dlaczego mężczyźni płaczą w ukryciu? "Beksa" - powieść Marcina Grzelaka, to książka m.in o męskich emocjach. To opowieść o gangsterach, którzy mierzą… » więcej
12345