Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Kleszcz pospolity. Źródło fot.: www.pl.wikipedia.org/Makro Freak
Gorączka, ból mięśni i objawy przypominające grypę - takie pierwsze objawy może dawać kleszczowe zapalenie mózgu. Następna jest faza neurologiczna i konieczny jest pobyt w szpitalu.
Gdy nadchodzą ciepłe dni i wybieramy się na wycieczki np. do lasu, warto zaopatrzyć się w środki odstraszające kleszcze. Można też rozważyć szczepienie - przekonuje konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego prof. Miłosz Parczewski.- Zachodniopomorskie staje się również, podobnie jak podlaskie i część województw wschodnich kraju, miejscem, gdzie wirus kleszczowego zapalenia mózgu jest już powszechny w populacji właśnie kleszczy i może dojść do zakażeń. Jeżeli są osoby, które przebywają dużo na wolnym powietrzu czy w lesie, to na pewno warto rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.

Bardziej zakorzenioną w naszej świadomości chorobą odkleszczową jest jednak borelioza - tu jednak są do dyspozycji antybiotyki, które może przepisać lekarz rodzinny. Należy obserwować miejsce pokłute przez kleszcza - bo może tam wystąpić charakterystyczny rumień - wyjaśnia prof. Parczewski.- Pamiętajmy, że rumień jeżeli się pojawia po pokłóciu przez albo kleszcza dorosłego lub larwę i nimfę, czyli one są małe i można ich nie zauważyć, a rumień może wystąpić, to wystarczy dać antybiotyk między 14 a 28 dni i ta borelioza wczesna jest praktycznie w 100 procentach wyleczona.

W ubiegłym roku potwierdzono w Polsce ponad 25 tys. przypadków boreliozy i i prawie 660 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
Gdy nadchodzą ciepłe dni i wybieramy się na wycieczki np. do lasu, warto zaopatrzyć się w środki odstraszające kleszcze. Można też rozważyć szczepienie - przekonuje konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego prof. Miłosz Parczewski.
Należy obserwować miejsce pokłute przez kleszcza - bo może tam wystąpić charakterystyczny rumień - wyjaśnia prof. Parczewski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty