Temat zboża wywołał podwyższenie temperatury w relacjach Polski i Ukrainy. Nasz kraj a także Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria domagają się przedłużenia zakazu importu towarów z Ukrainy co najmniej do końca roku. Podkreślając, że rolnicy z tych krajów już bardzo ucierpieli z powodu nadmiernego importu z Ukrainy. Ponadto w krajowych magazynach zabraknie miejsca na zboże z tegorocznych zbiorów. Jednakże Komisja Europejska nie odniosła się pozytywnie do apelu tych krajów. niektóre państwa członkowskie UE nie chcą utrzymania zakazu. Są to m.in. Francja i Niemcy, których ministrowie rolnictwa otwarcie opowiedzieli się za nieprzedłużeniem zakazu.
Z dobrych wieści – od 1 sierpnia rolnicy mogą składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze na nowych zasadach. zmiany dotyczą rozszerzenia grona rolników, którzy mogą wnioskować o zwrot. Druga ze zmian dotyczy samej stawki zwrotu. Według nowych przepisów stawka zwrotu podatku akcyzowego za 1 litr oleju napędowego wynosi: 2 zł/ 1 litr dla małych i średnich gospodarstw, dla dużych - 1,46 zł/1 litr, 1,20 zł/l ON dla wszystkich gospodarstw posiadających zwierzęta.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od ponad miesiąca realizuje wypłaty w ramach dopłat dla producentów zbóż, którzy ponieśli straty spowodowane wojną na Ukrainie. Wsparcie to dotyczy rolników, którzy sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. W zakończonym naborze ARiMR zarejestrowała ponad 69 tys. wniosków o pomoc. Trwa szacowanie szkód suszowych w całym regionie pracują komisje, za chwilę przyjrzymy się jednej z nich w gminie Maszewo. Wcześniej rozmowa z jednym z przedsiębiorców rolnych i temat – jak tam, panie, żniwa?