Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Jerozolima - w Bazylice Bożego Grobu, najważniejszym dla chrześcijaństwa miejscu, zostanie odprawiona msza Wielkiego Czwartku. źródło fot.: www.pixabay.com/photo-556044 (domena publiczna)
Jerozolima - w Bazylice Bożego Grobu, najważniejszym dla chrześcijaństwa miejscu, zostanie odprawiona msza Wielkiego Czwartku. źródło fot.: www.pixabay.com/photo-556044 (domena publiczna)
W Jerozolimie rozpoczynają się najważniejsze dla katolików uroczystości w roku.
Pierwszy raz od niepamiętnych czasów w nabożeństwach Triduum Paschalnego zabraknie udziału wiernych. Pandemia koronawirusa i wprowadzone restrykcje sprawiły, że większość kościołów w Jerozolimie jest zamknięta, a w uroczystościach biorą udział wyłącznie księża.

Przed południem w Bazylice Bożego Grobu, najważniejszym dla chrześcijaństwa miejscu, zostanie odprawiona msza Wielkiego Czwartku. W nabożeństwie gromadzącym zazwyczaj tłumy weźmie udział jedynie kilkanaście osób, w tym mieszkający w bazylice franciszkanie.

- Wiernych nie będzie. Jest trochę smutno, kościół jest pusty, ale bardzo przeżywamy liturgię. Zdajemy sobie sprawę, że my reprezentujemy tutaj wszystkich chrześcijan z całego świata, którzy chcieliby tu być i którzy się duchowo łączą z nami - mówi brat Włodzimierz Mamala z Bazyliki Bożego Grobu.

Po południu zakonnicy przejdą w tradycyjnej procesji z bazyliki do Wieczernika, także bez udziału wiernych. Wieczorem w ogrodzie Getsemani ma rozpocząć się modlitewne czuwanie, choć nie wiadomo do końca, kto weźmie w nim udział.

Franciszkanie z Jerozolimy zapowiadają, że nabożeństwo w miejscu w którym Chrystus modlił się przed ukrzyżowaniem, będzie można oglądać w internecie.

W Izraelu obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami i wychodzenia z domów. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte są granice, dlatego do Izraela i Autonomii Palestyńskiej na święta nie przyjedzie żaden zagraniczny turysta. Zabronione są też zgromadzenia powyżej dwóch osób.
- Zdajemy sobie sprawę, że my reprezentujemy tutaj wszystkich chrześcijan z całego świata, którzy chcieliby tu być i którzy się duchowo łączą z nami - mówi brat Włodzimierz Mamala z Bazyliki Bożego Grobu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty