Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polityka przyciągania milionów nielegalnych imigrantów do Europy doprowadziła do zakłócenia bezpieczeństwa.
Szef rządu wskazał na rosnące statystyki dotyczące przestępstw w tych krajach. "Proszę popatrzeć na dane dotyczące ilości przestępstw, gwałtów i morderstw w krajach takich jak Włochy, Francja, Niemcy. To są państwa wyżej rozwinięte od Polski, ale nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom" - dodał.

Wskazał, że to rezultat polityki migracyjnej tych państw, która doprowadziła do zakłócenia bezpieczeństwa. Premier powiedział, że przestępstwa "często wiążą z się z nielegalną imigracją". Jak dodał - w związku z tym - ważne jest, "abyśmy się wypowiedzieli w referendum w tej sprawie".

Na te statystyki zwrócił też uwagę rzecznik PiS Rafał Bochenek.

- Jak podaje Eurostat - we Francji co roku jest ponad 19 tysięcy gwałtów, w Niemczech - ponad 9 tysięcy, w trzykrotnie mniejszej od Polski Belgii jest ponad 3 tysiące gwałtów, a w Polsce jest ich raptem kilkaset - powiedział.

Eurostat publikuje między innymi dane dotyczące liczby rozbojów, włamań i kradzieży w odniesieniu do liczby ludności - są to przestępstwa odnotowane przez policję na 100 tysięcy mieszkańców. Dane z lat 2020-2021 wskazują, że najwięcej tego rodzaju przestępstw było w Szwecji - 3 558 na 100 tysięcy mieszkańców - Danii - 2 677 i Finlandii - 2 392. Na kolejnym miejscu był Luksemburg - 2 301 - oraz Francja - 2 268. Z kolei w Polsce, Chorwacji, Węgrzech, Bułgarii, Litwie, Słowacji i Cyprze wskaźnik ten był niższy niż 500 na 100 000 mieszkańców.

Jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej skarży się na akty przemocy, przestępczości i wandalizmu. W Polsce ten odsetek jest o połowę mniejszy. Z aktami przemocy, przestępczości i wandalizmu miało do czynienia 4,4 procent Polaków. To dużo mniej niż średnia unijna, która wyniosła 11 procent.

Dane dotyczące różnego rodzaju przestępczości i walki z nią podaje też Rada Europejska. Zdaniem tej organizacji jednym z poważniejszych wyzwań Unii Europejskiej jest walka z przemytem migrantów, który eskalował w 2015 roku, gdy miał miejsce kryzys migracyjny w Europie. Jak wskazuje Rada - ponad 90 procent migrantów płaci przemytnikom, by dotrzeć na Stary Kontynent.

- To bardzo lukratywna działalność przestępcza, w której ryzyko zatrzymania jest bardzo małe. Szacuje się, że przemyt migrantów wygenerował w 2015 roku na całym świecie obrót w wysokości od trzech do sześciu miliardów euro, a w 2019 roku na szlakach morskich do Unii Europejskiej - ponad 200 mln euro - czytamy w oficjalnym raporcie zamieszczonym na stronach Rady Europejskiej.

Statystyki dotyczące przestępczości publikuje też portal numbeo.com, szeroko cytowany przez światowe media. Wskaźnik przestępczości - crime index - odzwierciedla, w jakim stopniu mieszkańcy oceniają poziom przestępczości w danym mieście lub kraju. Im wyższy wynik, tym poczucie zagrożenia jest wyższe.

W tym rankingu ten wskaźnik w Polsce wynosi 29, w Niemczech 38, Francji 54, Włoszech 47, Szwecji 48, Belgii 48, a Hiszpanii - 35.
Szef rządu wskazał na rosnące statystyki dotyczące przestępstw w tych krajach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty