Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

źródło: https://pixabay.com/pl/3351390/k2karwan/CC0 - domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/3351390/k2karwan/CC0 - domena publiczna
Rośnie liczba cudzoziemców przystępujących do egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego - wynika z danych za lata 2016-2022 Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Przez 20 lat Państwowa Komisja do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego przeprowadziła egzamin dla 88 tys. osób i wydała ponad 75 tys. certyfikatów.

Przewodniczący Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego Profesor Waldemar Martyniuk mówi, że zainteresowanie egzaminem wynika między innymi z wymogów prawa migracyjnego.

- Sto sześć osób zapisało się na pierwszy egzamin w roku 2004. Potem ta liczba rosła. Najpierw delikatnie, a w momencie, kiedy weszły w życie przepisy migracyjne, to nagle nastąpił dramatyczny wzrost. Wojna w Ukrainie dołożyła swoje. W tej chwili wśród zdających dominują obywatele Ukrainy i Białorusi - mówi profesor.

Dora z Chin uczy się języka polskiego od 6 lat. Najpierw studiowała na polonistykę na Pekińskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Chinach, teraz robi doktorat z języka polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Chciałam wybrać coś wyjątkowego, unikatowego, mało popularnego. Wtedy wśród oferty mojego macierzystego uniwersytetu był taki kierunek polonistyka. Myślałam sobie - lubię muzykę Chopina, a Chopin jest z Polski, więc może spróbują polonistyki - mówi Dora.

Zdanie państwowego egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego jako obcego jest konieczne, żeby cudzoziemcy mogli między innymi zalegalizować pobyt, czy znaleźć legalną pracę w Polsce. Ponad 80 procent zdających otrzymuje ubiega się o certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B1.

Jest on potrzebny do ubiegania się o status obywatela Polski. Egzamin na poziomie C1 pozawala cudzoziemcom na studiowania na polskich uczelniach bez konieczności płacenia za studia.

Egzamin potwierdzający znajomość języka polskiego jako obcego można zdać w 50 ośrodkach w Polsce i za granicą.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty