Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / truthseeker08 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / truthseeker08 (CC0 domena publiczna)
Od pierwszego kwietnia minister zdrowia zniosła limity w opiece paliatywnej. To zmiana od dawna wyczekiwana przez chorych i ich rodziny.
Zdaniem prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej profesor Aleksandry Ciałkowskiej-Rysz nie spowoduje to jednak zlikwidowania kolejek do hospicjów, bo w wielu placówkach brakuje kadry do objęcia opieką większego grona pacjentów.

- Jeżeli w jakimś hospicjum jest większa liczba personelu, który będzie w stanie zrealizować więcej świadczeń, to w tym miejscu nie będzie kolejki, bo wszyscy pacjenci czekający zostaną przyjęci do opieki. Jeżeli natomiast w jakiejś placówce brakuje personelu, to niestety i tak ta kolejka będzie. Musimy się temu przyjrzeć, jak to będzie wyglądało po kilku miesiącach - mówiła profesor Ciałkowska-Rysz.

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej doktor Tomasz Dzierżanowski dodał, że powinien poprawić się dostęp do opieki paliatywnej dla osób potrzebujących, ale ograniczeniem będą braki odpowiedniego personelu.

- Pacjent nie powinien czekać w kolejce z powodów finansowych. Jedynym ograniczeniem, którego nie da się załatwić nielimitowaniem świadczeń, jest ogromny niedobór personelu, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek - wskazał.

Do tej pory z opieki paliatywnej w Polsce korzystało rocznie około 100 tysięcy chorych.
Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty