Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński – pianista w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 18. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fot. [Darek Golik, NIFC]
Andrzej Wierciński. Z chwilą, gdy podczas 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie zaczął grać Balladę f-moll op. 52 Fryderyka Chopina, miałam wrażenie, że jestem na recitalu. Jestem pełna uznania, bardzo mi zaimponował (...) – chwaliła pianistę red. Róża Światczyńska z Programu II Polskiego Radia.

Powrócił na konkurs w szczytowej formie (...). Grał wspaniale: wysmakowany i emocjonujący (...). W jego grze słychać kontynuację tradycji Kristiana Zimermana (...) – zaznaczyła red. Marta Korycka z portalu Gazeta.pl.

Występ Andrzeja Wiercińskiego w Filharmonii Narodowej był zjawiskiem co się zowie frapującym. Artysta to klasa sama w sobie. Jego gra jest pod każdym względem niebanalna i niezwykle ambitna (...). Nie gra od sztancy, ma coś własnego do powiedzenia, ta muzyka w nim żyje, a on jest w niej głęboko zanurzony (…) – stwierdziła red. Anna S. Dębowska z portalu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

To tylko nieliczne recenzje o Andrzeju Wiercińskim – wielokrotnym stypendyście m.in. Yamahy, im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji „Sinfonia Varsovia” oraz Kristiana Zimermana.

Pianista jest absolwentem słynnej warszawskiej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały oraz podyplomowych studiów na jednej z najbardziej renomowanych uczelni w Europie – Universität Mozarteum Salzburg w klasie prof. Pavla Gililova. Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów, takich jak Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Dmitri Alexeev, Katarzyna Popowa-Zydroń, Andrzej Jasiński oraz Sa Chen. Uczestniczył także w kursie pianistycznym Morningside Music Bridge w Calgary, gdzie otrzymał między innymi lekcje mistrzowskie od André Laplante, Lee Kim-Sing i Krzysztofa Jabłońskiego.

Andrzej Wierciński słusznie nazwany wirtuozem fortepianu, zdobył najwyższe laury na niezliczonej liczbie konkursów. Otrzymał I miejsca na m.in. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii, na Międzynarodowym Konkursie w Neapolu „Masters Neapolitan Piano Competition” oraz na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Saint-Priest Antoine de Saint Exupéry. W swoim dorobku ma ponadto Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Wiedniu. Jest też finalistą oraz zdobywcą Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz Międzynarodowego Konkursu w Hong Kongu. Otrzymał również wiele innych znaczących nagród, takich jak m.in. kontrakt z wytwórniami w Chinach oraz prestiżową KNS clasiccal i liczne tournée koncertowe w większości krajów europejskich, czy Indonezji, Kanadzie i Japonii.

Występował z większością orkiestr symfonicznych w Polsce, m.in. z tak renomowanymi, jak chociażby Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia – NOSPR, a poza granicami, m.in. z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną. Również przed ukoronowanymi głowami wielu państw, m.in. w Tokio przed Cesarzową Masako Owadą i Cesarzem Japonii Akihito, a także przed polską parą prezydencką – Anną i Bronisławem Komorowskimi.

Z ogromnym powodzeniem koncertował w zespołach kameralnych, m.in. w The Penderecki Trio oraz w The Logos Chamber Group. Od grudnia będzie również grał w kolejnym Trio ze światowej sławy solistami, skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką i wiolonczelistą Tomaszem Strahlem. Pierwszy koncert tego Tria odbędzie się 13 grudnia 2021 roku w pieczołowicie odrestaurowanej XIX wiecznej Rezydencji Augusta Lentza w Szczecinie. Plany artystycznego tego składu zaplanowane są już na kolejne lata.

Dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina nagrał płytę z utworami Domenico Scarlattiego, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Polecam gorąco spotkanie z Andrzejem Wiercińskim ilustrowane Jego interpretacjami kompozycji Fryderyka Chopina w kolejności: Walc Es-dur op. 18, Nokturn H-dur op. 62 nr 1 i Polonez As-dur op. 53. Nagrania pochodzące z 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego usłyszą Państwo dzięki Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Andrzejem Wiercińskim
 

Zobacz także

2024-05-26, godz. 16:15 Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024 [ROZMOWA] W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Malarka Katarzyna Szeszycka z Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin za 2023. Nagrody Artystyczne Miasta Szczecin za 2023 przyznane. Galę wręczenia wyróżnień odbyła się w czwartek (16.05.2024) w Wili Lentza. Za istotne osiągnięcie… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Wielka Rock Opera "Miłość nie umrze" w Goleniowie. [RELACJA] W antywojennym spektaklu wzięło udział ponad 300 osób mieszkańcy Goleniowa szkoły podstawowe, stowarzyszenia, grupy taneczne, kluby sportowe, seniorzy oraz… » więcej 2024-05-29, godz. 21:07 Letters to Adele - Jackpot Quintet [RELACJA] Ten koncert był muzyczną podróżą przez dotychczasową twórczość Artystki, poczynając oczywiście od płyty "19" i utworu "Chasing Pavements", a cały… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 "Orfeusz w piekle" w Operze na Zamku. Opera na Zamku przygotowała inscenizację jednej z najsłynniejszych i najzabawniejszych operetek wszech czasów "Orfeusza w piekle" Jacques'a Offenbacha… » więcej 2024-05-19, godz. 17:00 Finał VOICE & VILLAS 2024 już za chwilę. Już 25 maja 2024 w Willi Lentza odbędą się finałowe przesłuchania Międzynarodowego Konkurs Wokalny VOICEandVILLAS 2024. Przypomnijmy do rywalizacji przystąpić… » więcej 2024-05-19, godz. 14:55 Barbara Stalmierska prawykonała Koncert harfowy na 40-lecie pracy artystycznej. Filharmonia w Szczecinie [WYWIAD, ZDJ… Studiowała w klasie harfy Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się… » więcej 2024-05-12, godz. 15:25 Ryszard Horowitz świętował 85. urodziny w Szczecinie | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [WYWIAD z ARTYSTĄ i… Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak… » więcej 2024-05-12, godz. 14:50 Maria Sydor przeniosła melomanów w baśniowy świat filmów | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA z DYRYGENTKĄ, ZDJĘ… To już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie tradycja, że co roku w maju melomani są zabierani do świata najlepszej muzyki filmowej. W ubiegłym… » więcej 2024-05-15, godz. 21:50 Po raz 9. "Szwajowa niedziela" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] To już tradycja, by w majową niedzielę spotkać się w Starej Rzeźni na spotkaniu poświęconym pamięci szczecińskiej dziennikarki i pisarki Moniki Szwai… » więcej
12345