Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Relacje teatralne
Fot. Daniel Rumiancew, projekt plakatu: Pełnia Studio. Materiały promocyjne
Fot. Daniel Rumiancew, projekt plakatu: Pełnia Studio. Materiały promocyjne
W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceausescu w Rumunii obowiązywał „Dekret 770”. Przypominał on polski „kompromis aborcyjny”, jednak w Rumunii obejmował także zakaz antykoncepcji. Dekret miał na celu zwiększenie populacji i budowanie potęgi państwa. Było to najbardziej restrykcyjne prawo w całym bloku sowieckim. Kosztowało ono życie tysiące kobiet i odcisnęło na społeczeństwie piętno sięgające kilku pokoleń. Czy mroczna historia Rumunii, przekazywana przez opowieści babć i matek, może stanowić ostrzeżenie? Czy przeszłość Rumunii może stać się przyszłością Polski, Węgier, Stanów Zjednoczonych?

Gianina Cărbunariu rumuńska zrealizowała na dużej scenie teatru autorski spektakl "Opowieści babć szeptane córkom przez matki". To historia negatywnego wpływu "Dekretu 770"ż na życie nie tylko kobiet w Rumunii , ale na całe społeczeństwo. To też opowieść o opresyjności prawa, które nie liczy się z prawami kobiet i prawa, które chce decydować o życiu swoich obywateli. To też opowieść o braku rozmowy, empatii i współczucia.

Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2023-11-20, godz. 21:31 "Teatr niewidzialnych dzieci" - sceniczna adaptacja książki Marcina Szczygielskiego w Pleciudze [POSŁUCHAJ] Teatr Lalek Pleciuga zaprosił w sobotę na prapremierowy pokaz spektaklu na podstawie bestsellerowej książki Marcina Szczygielskiego "Teatr niewidzialnych dzieci"… » więcej 2023-09-24, godz. 23:06 "Czerwony Kapturek" w Teatrze Współczesnym [POSŁUCHAJ] "Jeśli myślicie, że to bajka dla maluchów – jesteście w błędzie! To propozycja dla tych, którzy czasami lubią się bać, a także tych, którzy chcą… » więcej 2023-08-27, godz. 21:23 "Komedianci" w Teatrze Polskim [ROZMOWA, GALERIA ZDJĘĆ] Od wczorajszego wieczoru (26.08.) dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie nosi imię Jana Banuchy. Pan Jan był ulubionym scenografem Zygmunta Huebnera… » więcej 2023-06-25, godz. 19:56 "Powiem Ci jutro" w Teatrze Współczesnym [RELACJA] W Teatrze Współczesnym w Szczecinie na "Scenie Nowe Sytuacje" powstał kolejny spektakl w ramach drugiej edycji projektu "Rezydencja artystyczna dla młodych… » więcej 2023-06-20, godz. 22:04 „Uczta na Olimpie”. Spektakl młodzieży Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowogardzie [POSŁUCHAJ] Zeus – ojciec bogów i ludzi, Afrodyta, Apollo, Ares ze swoim przybocznym psem wojny oraz Charon z duszami, które błagały o litość, Artemida, Atena, Demeter… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 I Festiwal Sztuk UHURU, zorganizowany z okazji 25. urodzin teatru. [RELACJA] Wszystko zaczęło się od faxu wysłanego przez ośrodek Wannseeforum w Berlinie, w którym zapraszano młodzieżowe grupy teatralne do wzięcia udziału w warsztatach… » więcej 2023-05-29, godz. 02:20 "Fujka i ocean" w Pleciudze [ROZMOWA] W sobotę (27 maja) w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się prapremiera sztuki Magdaleny Mrozinskiej i Janni Younge, w reżyserii Janni Younge. Sztuka… » więcej 2023-05-01, godz. 21:15 Teatr Brama w drodze. [ROZMOWA] Teatr Brama w Goleniowie to jeden z najciekawszych zespołów w naszym regionie. Jego sława niesie sie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. A to wszystko za sprawą… » więcej 2023-04-30, godz. 22:57 "Żołnierz królowej Madagaskaru" w goleniowskim Teatrze Brama [POSŁUCHAJ] Jak zintegrować mieszkańców miasteczka? Można spróbować zrobić z nimi spektakl. Z takiego właśnie założenia wyszedł Teatr Brama i przygotował przedstawienie… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Szczecińscy licealiści wystąpili z "Dżumą" Alberta Camusa. Szczecińscy licealiści pokazali w sobotę (15.04.2023 r.) na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich teatralna interpretację "Dżumy" Alberta Camusa. W spektaklu… » więcej
12345