Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Nie wiążemy reparacji za II wojnę światową z odstąpieniem Niemiec od budowy gazociągu Nord Stream 2, ale jedna i druga sprawa są dla Polski bardzo ważne - mówił premier Mateusz Morawiecki w "Rozmowie pod krawatem" w Radiu Szczecin.
Zdaniem szefa rady ministrów a jednocześnie ministra finansów i rozwoju, gazociąg między Rosją a Niemcami może wyeliminować z gazowego rynku naszego partnera Ukrainę, ale jest jednocześnie bardzo niebezpieczny dla Polski.

- Jest projektem, który jednocześnie wiąże bardzo mocno Niemcy z Rosją. Projektem, który powoduje, że Polska znowu będzie narażona na dyktat cenowy ze strony Rosji, Gazpromu. Dlatego też m.in. bardzo dobrze, że niedaleko Szczecina, w Świnoujściu, powstał terminal LNG - mówił premier.

Zachodnioeuropejskie media sugerowały niedawno, że Niemcy są w stanie odstąpić od pomysłu budowy gazociągu w zamian za rezygnację przez Polskę z reparacji za straty poniesione w II wojnie światowej. Zdaniem szefa rządu nie można łączyć tych dwóch wątków, a sprawa reparacji musi zostać załatwiona.

- Polska nie otrzymała stosownych reparacji. Żadnego realnego, rzeczywistego, liczącego się zadośćuczynienia w porównaniu również do państw, które ucierpiały dużo mniej od nas. Oczywiście, że ten temat powinien wrócić czy pojawić się na agendzie rozmów polsko-niemieckich - mówił Mateusz Morawiecki.

W II wojnie światowej Polska straciła z rąk niemieckich kilka milionów obywateli, ponad trzy miliony Polaków pracowało przymusowo dla III Rzeszy, zniszczono lub zrabowano wiele obiektów przemysłowych, a także olbrzymie zbiory dzieł sztuki i dóbr kultury. Szacowanie strat i niemieckich zobowiązań wciąż trwa. Według jednego z najnowszych szacunków mogą one zamknąć się sumą ponad 1 biliona euro.

Gazociąg Nord Stream 2 miałby kosztować 10 miliardów euro.


Zdaniem szefa rady ministrów, a jednocześnie ministra finansów i rozwoju, gazociąg między Rosją a Niemcami może wyeliminować z gazowego rynku naszego partnera Ukrainę, ale jest jednocześnie bardzo niebezpieczny dla Polski.
Zachodnioeuropejskie media sugerowały niedawno, że Niemcy są w stanie odstąpić od pomysłu budowy gazociągu w zamian za rezygnację przez Polskę z reparacji za straty poniesione w II wojnie światowej. Zdaniem szefa rządu nie można łączyć tych dwóch wątków,

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty