Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Jarosław Kaczyński. Fot. twitter.com/pisorgpl
Jarosław Kaczyński. Fot. twitter.com/pisorgpl
Były wicepremier i przewodniczący komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jarosław Kaczyński, złoży dziś zeznania przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa.
Przesłuchanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości zaplanowano około południa, natomiast wcześniej, o godzinie 9.00, komisja przesłucha jeszcze eksperta od cyberbezpieczeństwa, profesora Jerzego Kosińskiego z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. To pierwsi świadkowie wezwani na posiedzenie.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka powiedziała, że ma długą listę pytań do byłego wicepremiera. Zdaniem posłanki, z racji pełnienia swojej funkcji w rządzie Jarosław Kaczyński powinien mieć wiedzę o narzędziach wykorzystywanych przez polskie służby.

- Jednak jego zakres obowiązków był szeroki. To pewnie skonfrontujemy też z jego wypowiedziami, które do tej pory mogliśmy usłyszeć - mówiła przewodnicząca.

Na początku tego tygodnia prezes PiS potwierdził, że stawi się na wezwanie komisji. Swoją rolę w ówczesnym rządzie ocenił inaczej i powiedział, że nie ma szczegółowej wiedzy o Pegasusie.

- Po prostu moja orientacja w tej sprawie obawiam się, że niewiele przekracza, a może w ogóle nie przekracza tego, co jest w tej chwili w mediach - mówił były wicepremier. Jego zdaniem, działalność komisji ma charakter propagandowy.

Z kolei profesor Jerzy Kosiński został zaproszony w roli świadka przed komisję z uwagi na swoje doświadczenie. To emerytowany policjant i biegły sądowy zajmujący się cyberprzestępczością, a także wykładowca akademicki. Prowadził szkolenia dla służb innych krajów. Od roku 2020 jest dyrektorem Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa AMW w Gdyni.

Sejmowa komisja śledcza do spraw Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość oraz celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych, podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania między innymi przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015 - 2023.

W poprzedniej kadencji parlamentu sprawę Pegasusa badała senacka komisja nadzwyczajna, ale nie posiadała ona uprawnień śledczych. Z raportu tej komisji wynika, że oprogramowanie w Polsce wykorzystano również przeciwko osobom, wobec których nie toczyło się żadne postępowanie.

Jedną z osób inwigilowanych był w 2019 roku szef kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej i obecny europoseł, Krzysztof Brejza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty