Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Niedziela Palmowa, inaczej Niedziela Męki Pańskiej, to dzień święcenia palm w kościołach.
Ta wiązanka gałązek i ziół symbolizuje triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie witany był właśnie gałązkami palmy.

Jak powiedziała Lucyna Głogowska z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starych Wierzchowisk na Lubelszczyźnie, wielkanocna palma to trawy, które można pokolorować. Zawsze powinien być w niej len jako symbol szaty Jezusa i coś kłującego, jak ciernie w Jego koronie: "Dajemy też cis, dajemy też kwiaty z krepiny" - dodała Lucyna Głogowska. "Powinno się dawać kolor czerwony do palmy - symbol miłości, biały, bo to jest symbol czystości, zielony - symbol nadziei. Palmę wykorzystywano, jak ksiądz chodził po kolędzie, do kropienia mieszkania" - wyjaśniła członkini Koła Gospodyń Wiejskich.

Palma bowiem powinna zostać w domu cały rok, do kolejnej Niedzieli Palmowej. Zaraz po poświęceniu i przyniesieniu do domu może być włożona za obraz lub powieszona nad drzwiami wejściowymi, aby chronić przed złem. Tradycją było kiedyś również smaganie palmami krów podczas wiosennego wypasu, aby hodowla przebiegała pomyślnie.

Palmy, jako poświęconego przedmiotu, nie wolno wyrzucać, może być ona tylko spalona w Wielką Sobotę, popiół z niej posłuży w Środę Popielcową.
Jak powiedziała Lucyna Głogowska z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starych Wierzchowisk na Lubelszczyźnie, wielkanocna palma to trawy, które można pokolorować.
Zaraz po poświęceniu i przyniesieniu do domu może być włożona za obraz lub powieszona nad drzwiami wejściowymi, aby chronić przed złem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty