Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Mimo trwającej na Ukrainie wojny, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika będzie prowadził prace renowacyjne kilkunastu polskich zabytków.
Eksperci Instytutu będę pracować na zachodniej Ukrainie, na terenach Kresów II Rzeczypospolitej.

Dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak wyjaśnia, że prace konserwatorskie na Ukrainie są coraz trudniejsze. "Staramy się pracować przede wszystkim w tych miejscach, gdzie jest względny spokój. Nasi konserwatorzy są na przykład obecni we Lwowie i tutaj prowadzą projekty na Cmentarzu Łyczakowskim, w Katedrze Łacińskiej, w dawnym kościele Jezuitów czy w Katedrze Ormiańskiej. Prace odbywają się również w przestrzeni miejskiej Lwowa, na przykład renowacji poddawana jest kaplica świętego Jana z Dukli" - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Prace konserwatorskie są kontynuowane w kościele Bernardynów, gdzie między innymi renowacji poddawana jest zabytkowa studnia. Konserwator Paweł Jędrzejczyk wyjaśnia, że "zakres prac jest bardzo szeroki, dotyczy konserwacji malarstwa ściennego w kopule, konserwacji metalu. Chodzi o figurę Świętego Jana z Dukli, wykonaną z miedzi. Na całej powierzchni rzeźby znaleźliśmy ślady złota płatkowego, to zostało też przebadane, więc przywróciliśmy tę rzeźbę do pierwotnego stanu. Konserwacja ścian jest zaawansowana w 80 procentach" - mówi konserwator.

W tym roku zakończy się też renowacja zabytkowych Organów w lwowskiej Katedrze Łacińskiej.

Eksperci Poloniki rozpoczną też prace w miejscowości Hołoby, gdzie przy wjeździe do dawnego dworu znajdują się trzy kapliczki z figurami świętych z 1711 roku. Paweł Jędrzejczyk wyjaśnia, że kapliczki są bardzo zniszczone i będą wymagały dużego nakładu pracy.

"Boczne kapliczki mają po 5 i pół metra wysokości, licząc z figurami, natomiast ta centralna ma prawie 13 metrów wysokości. Stojącej na niej figurze Matki Boskiej brakuje górnej części, która prawdopodobnie została zniszczona w wyniku uderzenia pioruna. Fragmenty figury zostały odnalezione przy kapliczce i to będzie materiał do rekonstrukcji" - powiedział konserwator. Dodał, że ze zdjęć kapliczki wynika, iż wokół głowy Matki Boskiej była olbrzymia korona, która mogła przyciągnąć piorun.

Figury świętych we wsi Hołoby, pochodzące z fundacji Józefa Jaruzelskiego, są cennymi zabytkami architektury i sztuki z epoki baroku.

W tym roku Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA planuje poddać renowacji blisko 30 obiektów - polskich zabytków między innymi na: Litwie, Łotwie, we Francji i Włoszech. Będą to zarówno renowacje polskich kościołów, obrazów tam się znajdujących, jak i zabytkowych kaplic i nagrobków Polaków.
Relacja Witolda Banacha [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty