Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Przed Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w południe odbędzie się uroczystość w hołdzie bojownikom żydowskim, którzy stawili zbrojny opór Niemcom.
81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Stanowiło odpowiedź na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.

Historyk Żydowskiego Instytutu Historycznego, profesor Andrzej Żbikowski, powiedział, że Żydzi z warszawskiego getta podjęli beznadziejną walkę przede wszystkim o godność.

Jak powiedziała Łucja Koch, zastępczyni dyrektora muzeum, inspiracją była opowieść przywódcy powstania, Marka Edelmana: "Opowiedział Hannie Krall, że 19 kwietnia co roku, w rocznice powstania w getcie warszawskim, otrzymuje od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Często były to żonkile, no bo to sezon na żonkile. Wraz z garstką przyjaciół składał te kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta" - powiedziała Łucja Koch.

Od rana wolontariusze rozdają papierowe żonkile, które mają przypominać o bohaterach getta i wszystkich zamordowanych przez Niemców Żydach. W południe w stolicy zawyją syreny alarmowe.

Jedną z wolontariuszek będzie Luiza Bakiewicz, która podkreśliła, że to nie tylko rozdawanie żółtych kwiatów, ale i lekcja historii. Ludzie bowiem często pytają, o co chodzi, czego to dotyczy, wówczas ma poczucie, że robi coś dobrego. Chce brać udział w czymś rzeczywiście ważnym, co edukuje. Jak podkreśliła wolontariuszka, to jej wewnętrzna chęć zaznaczenia, że Żydzi tu byli, współtworzyli kraj, historię, że pozostawili po sobie nie tylko ogromną pustkę, ale i ogromne dziedzictwo.

Na ulicach Warszawy stanęły żonkilomaty, szablon żonkila można także pobrać ze strony internetowej Muzeum POLIN. Wcześniej papierowe symbole pamięci poleciały między innymi do Izraela i Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się Muzeum Holokaustu.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty