Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Król Stanisław August Poniatowski stracił Rzeczpospolitą - mówił podczas debaty Radia Szczecin o Konstytucji 3 Maja profesor Wojciech Roszkowski.
Gdyby król bronił zapisów Konstytucji, Rzeczpospolita mogłaby trwać, natomiast poparcie Konfederacji Targowickiej, czyli grupy posłów domagającej się interwencji Rosji zakończyło się trzecim rozbiorem Rzeczpospolitej - tłumaczył historyk.

"Targowica" w porozumieniu z cesarzową Rosji Katarzyną II uznała bowiem Konstytucję 3 Maja za ustawę ograniczającą wolności, ponieważ ta znosiła liberum veto. - Ta historia, to lekcja jak ważne jest poprawne rozumienie pojęć tworzących państwo i jego ustrój - mówił profesor Wojciech Roszkowski. - Musimy zdawać sobie sprawę, że wolność trzeba rozumieć w pełni. Wolność to nie jest tylko to, że każdy może robić co chce. Tak, jak złotą wolność szlachecką rozumiała część zanarchizowanej szlachty. Wolność nie jest dobrem samym w sobie. Bez odpowiedzialności, wolność nie ma sensu. Wolność bez odpowiedzialności prowadzi do anarchii i tego, co ostatecznie się stało, czyli do trzeciego rozbioru.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja była wyrazem wspólnego systemu wartości, który cechuje Polskę do dziś - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański. - Pierwszymi słowami Konstytucji były "W Imię Boga, Ojca Wszechmogącego...". Zresztą religia rzymskokatolicka była w Konstytucji uregulowana, jej pozycja, jej rola, czyli pewien system wartości aksjologicznej, poczucie tego, że musimy coś zrobić razem, niezależnie od dzielących nas różnic. To było jakimś spoiwem przez następne lata. Czyli my możemy znaleźć między sobą jakąś wspólnotę, wspólnotę myśli, interesów, wartości.

Konstytucja 3 Maja była wzorem dla kolejnych naszych Konstytucji - wyłączając te z PRL-u z 1952 roku - mówił dr Maciej Maciejowski, historyk, nauczyciel z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - Konstytucja PRL-owska była w zasadzie zaprzeczeniem w dużej mierze tych poprzednich konstytucji. Ona zrywała z trójpodziałem władzy. Jak to ktoś napisał, status Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był ważniejszym aktem z punktu widzenia rzeczywistości niż konstytucja PRL-owska.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, drugą na świecie. Sejm uchwalił ją 230 lat temu.
- Ta historia, to lekcja jak ważne jest poprawne rozumienie pojęć tworzących państwo i jego ustrój - mówił profesor Wojciech Roszkowski.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja była wyrazem wspólnego systemu wartości, który cechuje Polskę do dziś - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański.
Konstytucja 3 Maja była wzorem dla kolejnych naszych Konstytucji - wyłączając te z PRL-u z 1952 roku - mówił dr Maciej Maciejowski, historyk, nauczyciel z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Zobacz także

2013-12-16, godz. 16:33 Jaki będzie kolejny Akustyczeń? Bardzo szczeciński [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński duet OHO!KOKO, funkowy zespół Big Fat Mama czy poeta i wokalista Robert Kasprzycki - to tylko niektórzy artyści szóstej edycji Akustycznia. Coroczny festiwal muzyczny w Szczecinie startuje 5 stycznia. » więcej 2013-12-09, godz. 13:06 Audiobook na żywo w Radiu Szczecin. Zagrają Chyra i Baar [WYWIADY, ZDJĘCIA, WIDEO] Znani polscy aktorzy przeczytają szczecinianom powieść science fiction. W poniedziałek wieczorem w studiu S-1 Radia Szczecin będzie można usłyszeć "Blade Runner". » więcej 2013-12-03, godz. 20:34 Fotograf z Auschwitz w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Sala pełna widzów i łzy wzruszenia na projekcji filmu "Portrecista" i promocji książki "Fotograf z Auschwitz". » więcej 2013-11-30, godz. 11:50 Ostrowski, Bubliczki i duet Wilento&Orłowski na targach w stolicy [WIDEO] Szczecińscy artyści oraz koncertowe studio S1 Radia Szczecin promują się na Europejskich Targach Muzycznych, które w piątek rozpoczęły się w Warszawie. » więcej 2013-11-17, godz. 18:23 Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki w Radiu Szczecin [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO] Spektakl z ich udziałem - "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej" w Studiu S1, zachwycił i rozbawił. Aktorzy przed spektaklem, w którym grają główne role, odwiedzili nasze studio. » więcej 2013-11-14, godz. 07:29 BNO i Chorzy "Włączą orkiestrę" [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński zespół rockowy Chorzy wraz z Baltic Neopolis Orkiestrą zagrają w czwartek wieczorem w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. To będzie kolejny koncert z cyklu "Włącz orkiestrę". » więcej 2013-11-12, godz. 21:36 Kto najlepiej zna historię Szczecina? Zobacz i rozwiąż test [ZDJĘCIA, WIDEO] Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Szczecinie, mecenas Włodzimierz Łyczywek został zwycięzcą Pierwszego Szczecińskiego Testu Historii. » więcej 2013-11-12, godz. 11:18 Co wiecie o paprykarzu i Filipinkach? Zmierzcie się z historią Szczecina [TEST ON LINE] Są związani ze Szczecinem od lat, ale czy dobrze znają swoje miasto? Politycy, adwokaci, przedsiębiorcy i sportowcy będą rozwiązywać Szczeciński Test Historii. » więcej 2013-10-09, godz. 16:54 Archiwalne reportaże Radia Szczecin w studiu S-1 Rozmowy z pierwszymi nauczycielami w powojennym Szczecinie oraz relacja z wydarzeń z grudnia 1970 roku, a wszystkie autorstwa Włodzimierza Kaczmarka, wieloletniego pracownika Radia Szczecin - to program tegorocznego radioART-u. Na spotkanie… » więcej 2013-09-26, godz. 21:33 After Blues zagrał w radiowym studiu S-1 [ZDJĘCIA, WIDEO] Szczeciński duet After Blues zagrał w czwartek wieczorem w studiu koncertowym Radia Szczecin. Koncert promujący najnowszą płytę zespołu - "Proszę bardzo" transmitowaliśmy na naszej antenie oraz stronie internetowej. » więcej
35363738394041