Studio S-1
Radio SzczecinRadio Szczecin » Studio S-1

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Polska w 1939 roku blokowała plany zarówno kanclerza Niemiec Hitlera, jak i przywódcy sowieckiego Stalina - tak o przyczynach wybuchu II Wojny Światowej mówił w naszym studiu profesor Bogdan Musiał.
Podkreślił dużą rolę Związku Sowieckiego w rozpętaniu wojny. Cytował radzieckich przywódców m.in. Stalina, którzy we wrześniu mówili "wreszcie zaczęliśmy ofensywę".

- Stalin postrzegał, że na tym wygrał. Hitler zaczął wojnę, myśmy mu pomogli. W pewnym sensie sprowokowaliśmy go. Oczywiście go nie sprowokowali, bo mu się zachciało tej wojny. Przez wybuch II Wojny Światowej, Stalin był przekonany, że następne lata będzie miał krwawą wojnę w Europie. I to jest wersja Stalina, bo Stalinowi to było naprawdę na rękę - powiedział prof. Musiał.

Profesor Musiał uważa, że Polska w 1939 roku roku nie miała wyjścia, żaden pakt z Niemcami czy Sowietami nie uchroniłby nas przed wojną.

- Mogła się dołączyć, albo do Berlina, albo Związku Sowieckiego, ale i tak straciłaby niepodległość. To jest obojętne. Stałaby się wstępnie partnerem juniorem. Byłaby taką Słowacją w czasie okupacji. Polska miałaby wojnę. Tak czy owak, wojna by była. Tylko pytanie w jakiej konstelacji - powiedział prof. Musiał.

Zdaniem Musiała, pakt gospodarczy zawarty przed paktem Ribbentropp-Mołotow wystarczył Hitlerowi do ataku na Polskę.
Polska w 1939 roku blokowała plany zarówno kanclerza Niemiec Hitlera, jak i przywódcy sowieckiego Stalina - tak o przyczynach wybuchu II Wojny Światowej mówił w naszym studiu profesor Bogdan Musiał.
Profesor Musiał uważa, że Polska w 1939 roku roku nie miała wyjścia, żaden pakt z Niemcami czy Sowietami nie uchroniłby nas przed wojną.

Zobacz także

2021-09-28, godz. 21:49 3ma-my się po wakacjach! [WIDEO, ZDJĘCIA] Cykl [3x1] powraca po dwumiesięcznej przerwie. » więcej 2021-07-16, godz. 07:37 Szczeciński politolog o patentach na długowiecznych prezydentów [ZDJĘCIA] Premiera książki „Wieczni prezydenci. Dwa przypadki trójmiejskie” szczecińskiego politologa Macieja Drzonka współpracującego z naszą rozgłośnią, odbyła się w czwartek wieczorem w Studiu Koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2021-07-03, godz. 16:25 Trzech laureatów nagrody im. ks. Domańskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Poznaliśmy laureatów nagrody imienia księdza Bolesława Domańskiego. W tym roku statuetki trafiły do historyka i szczecińskiego antykwariusza dr. Wojciecha Lizaka, weterana Armii Krajowej Zbigniewa Hasa i księdza Piotra Grabowskiego… » więcej 2021-06-30, godz. 23:49 Dildo Baggins wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Usłyszeliśmy trzy utwory z jego debiutanckiej płyty. » więcej 2021-06-29, godz. 20:12 Zapraszamy na kolejny minikoncert... [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie muzyka "dla wszystkich dziewczyn nie dla wszystkich chłopców". » więcej 2021-05-26, godz. 23:53 Zespół ETA zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Premiera odbyła się w audycji "Schody do nieba". » więcej 2021-05-25, godz. 19:32 Zapraszamy na drugą dawkę... [WIDEO, ZDJĘCIA] Preparatu o nazwie ETA. » więcej 2021-05-24, godz. 21:59 "Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności". Debata w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] "Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności" - pod takim hasłem odbyła się w Radiu Szczecin debata zorganizowana z okazji 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność" Rolników Indywidualnych. » więcej 2021-05-03, godz. 22:11 "Wolność bez odpowiedzialności prowadzi do anarchii". Debata w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Król Stanisław August Poniatowski stracił Rzeczpospolitą - mówił podczas debaty Radia Szczecin o Konstytucji 3 Maja profesor Wojciech Roszkowski. » więcej
567891011