Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Jarosław Rzepa z PSL w "Rozmowach pod krawatem" wskazał, że przykładem są plany utworzenia województwa środkowopomorskiego.

- Absurdalny, idiotyczny pomysł. To tworzenie czegoś bardzo słabego, województwa, które będzie miało konflikt pomiędzy dwoma najważniejszymi ośrodkami: Koszalin i Słupsk. Dla kilku stołków? - komentuje Rzepa.

Jak dodaje, to nie ma sensu również z ekonomicznego punktu widzenia. - Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego. Po to, żeby zrównoważyć rozwój tego województwa - mówił Rzepa.

Środkowopomorskie miałoby się składać z 12 powiatów wydzielonych z trzech województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego.

PiS zamierza przeprowadzić wcześniej konsultacje społeczne w sprawie zmian administracyjnych.

Posłuchaj "Rozmowy pod krawatem" i zobacz wideo.
- Absurdalny, idiotyczny pomysł - komentował Jarosław Rzepa.
- Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego - dodał Rzepa.

Dodaj komentarz 2 komentarze

Tak, Szczecin to prężne miasto, przy którym i Koszalin, i Kołobrzeg, i Szczecinek, i Białogard, i Złotów i inne miejscowości wielce się utuczą...

Pełne jest potencjału gospodarczego ulokowanego w Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Szczecińskiej Nowa (dawna Stocznia im. Adolfa Warskiego po modernizacji), Stoczni Odra, Szczecińskiej Centrali Nasiennej, Zakładach Odra i Dana, takich firmach jak Selfa, Fabryka Kabli, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, PKP Cargo SA.
…i wielu innych potentatach nadających charakter temu stołecznemu grodowi i regionowi, któremu dzielnie administruje.

Pełno w nim nowych inwestycji, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, najeść się do syta, poobcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet polansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Outlet Park, Kaskada, Gryf, Północ i inne).

Ponieważ szczeciński rynek jest nienasycony owymi inwestycjami to z pewnością powstaną następne... (za artykułem z dnia 23.07.2014r. w Głosie Szczecińskim p/t Mamy za mało galerii handlowych?).

To fakt, że Koszalin aż tylu spektakularnych inwestycji nie posiada.
Ale my oczekujemy innego rodzaju inwestycji i dlatego nie zrozumiemy się ze Szczecinem.

Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo -– 15. miejsce wśród stolic województw, gdzie najniższe bezrobocie notowane jest w Poznaniu a najwyższe w Białymstoku (za artykułem z dnia 04.09.2015 na portalu regiopraca.pl p/t Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach).

Wśród zaś najbardziej liczących się szczecińskich pracodawców znajdują się uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób), sądy (1.000 osób), banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób), ZUS (900 osób), urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób), izba celna (800 osób), miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób), komunikacja miejska (500 osób) i reszta budżetówki (dane z 2013r.).

Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł (za odpowiedzią Marszałka Województwa z dnia 11.03.2013r. na interpelację radnego Roberta Stankiewicza). Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób.
Gdzie Koszalinowi stawać w konkury z takimi firmami.
No ale to już są struktury wojewódzkie…

To nic, że ze Szczecina wyjechało 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto (za artykułem na portalu interia360 p/t: Szczecin miastem naukowców, urzędników i handlowców z dnia 17.08.2013r.)

To nic że leży na rubieżach województwa zachodniopomorskiego i przypomina pozostałym o swoim istnieniu jedynie przy nierównym podziale środków w celu ratowania oczekających w kolejce by podzielić los wyżej wymienionych.

Cytat: Można oczywiście żałować, że Szczecin nie jest takim centrum przemysłowym jak pobliski Poznań, czy odległy Wrocław, ale z czasem może się to zmieni... (za artykułem z dnia 06.01.2010r. na portalu wiadomosci24 p/t Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą…).

Może to się zmieni, a może nie...
Zapewne nastąpiłoby to szybciej pod administracją Poznańską; tylko jak pokonać odwieczne animozje do pyrlandii?

My w Koszalinie nie chcemy czekać, aż coś zmieni się w Szczecinie. Chcemy sami decydować o swoim rozwoju.

Apel do Szczecinian: przestańcie się prężyć i napinać, bo Koszalin potrzebuje autonomii do rozwoju i powinien być samodzielny, gdyż nie zasługuje, aby czekać na okruchy z Waszego "suto" zastawionego stołu.

Macie swoje duże problemy i na nich się skoncentrujcie, bo do tej pory jedyna legitymizacją Waszej stołeczności jest wciąż większa liczba mieszkańców niż w Koszalinie.

Cytat: Według oficjalnych danych dzisiaj nasz region - województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w kraju. A więc czy warto nadal żyć razem, ale w biedzie?
(za artykułem na Koszalińskim Portalu Historycznym p/t O województwie, którego już nie ma...).

Tak, Szczecin to prężne miasto...
W Szczecinie zapanuje radość, bo przestanie być czerwoną latarnią na mapie rozwoju wszystkich polskich województw.
Ale uwaga!
Jak odda koszalińskim strukturom wojewódzkim zabrane w 1999r. ponad 2.000 etatów, to będzie miał wyższą stopę bezrobocia niż Koszalin.
Szczecinianie! Zastanówcie się więc, może lepiej nadal stwarzać pozory kolosa, mimo że na glinianych nogach?
Moja rada - zajmijcie się lepiej ratowaniem tego, co jeszcze Wam po komunie zostało, bo niemal wszystko zaprzepaściliście (Stocznia Remontowej Gryfia, Stocznia im. Adolfa Warskiego, Stocznia Odra, Zakłady Przemysłu Odzieżowego Odra i Dana, Selfa, Fabryka Kabli Załom, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo...).
Koszalin nie chce być ofiarą Waszego radosnego gospodarowania…

Zobacz także

2017-01-02, godz. 09:05 Najważniejsze wydarzenia 2016 roku? Politolog i socjolog komentują [WIDEO] Brexit, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, fala uchodźców i związane z tym problemy - to najważniejsze - zdaniem naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego - wydarzenia 2016 roku. » więcej 2016-12-30, godz. 10:28 Dariusz Mikuła: Zmieni się charakter Piwnicy Kany [WIDEO] Bar Teatru Kana w Szczecinie nie będzie definitywnie zamknięty - zapowiedział w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor teatru. » więcej 2016-12-29, godz. 10:58 "Byłbym lepszym prezydentem Szczecina niż Piotr Krzystek" [WIDEO] Były lider SLD, startujący do parlamentu z list Platformy Obywatelskiej, a obecnie senator niezależny w "Rozmowach pod krawatem" podkreślił, że nie podjął decyzji o ewentualnym starcie w wyborach na prezydenta Szczecina. » więcej 2016-12-29, godz. 09:07 Senator Grzegorz Napieralski: Obie strony sporu muszą się cofnąć [WIDEO] Tylko w ten sposób można wypracować kompromis - stwierdził senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski w "Rozmowach pod krawatem". » więcej 2016-12-28, godz. 09:09 Zachodniopomorska kurator oświaty: W reformie chodzi o najmłodszych [WIDEO] - Ci, którzy sprzeciwiają się reformie oświaty nie wiedzą, jak duże znaczenie ma ona dla dzieci - mówiła w "Rozmowach pod krawatem" Magdalena Zarębska-Kulesza. » więcej 2016-12-27, godz. 10:05 Mroczek niezadowolony z wypowiedzi przewodniczącego rady miasta [WIDEO] Prezesowi Pogoni Szczecin nie podoba się, że przewodniczący Rady Miejskiej Szczecina Mariusz Bagiński nie chce włączyć się do akcji "W Pogoni za stadionem", podczas której zbierane są przez kibiców pieniądze na projekt czwartej… » więcej 2016-12-27, godz. 09:03 Ambitne plany prezesa Pogoni [WIDEO] Nie zadowoli nas zdobycie Pucharu Polski, ani zajęcie dziewiątego miejsca w Lotto Ekstraklasie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezes Pogoni Jarosław Mroczek. » więcej 2016-12-23, godz. 09:27 "Przełamanie opłatkiem to piękny gest różnych pojednań" [WIDEO] Spotkajmy się w pokoju, bez kłótni i wypominania, w rodzinnej atmosferze - mówił w "Rozmowie pod krawatem" kanclerz zachodniopomorskiej kurii ksiądz Sławomir Zyga. » więcej 2016-12-21, godz. 11:23 "Sprawy mieszkańców załatwiam indywidualnie" Zamiast wypisywać interpelacje i zapytania, po prostu idę i pytam - tak o swojej aktywności jako radny mówi nowy przewodniczący szczecińskiej rady miasta Mariusz Bagiński. » więcej 2016-12-21, godz. 10:30 Radny z klubu Bezpartyjni: Wystarczyłby stadion z trzema trybunami Szczecinowi wystarczyłby stadion z trzema trybunami - tak nowy przewodniczący szczecińskiej rady miasta odpowiedział w "Rozmowie pod krawatem" na pytanie, czy wspomógłby akcję kibiców Pogoni Szczecin. » więcej 2016-12-21, godz. 10:02 Bagiński: Na zabezpieczenie The Tall Ships Races przeznaczymy większe środki Nie można dać się zwariować, chociaż przy organizacji imprez masowych trzeba zachować ostrożność - tak o zamachu w Berlinie, w kontekście naszego bezpieczeństwa mówił w "Rozmowie pod krawatem" nowy przewodniczący szczecińskiej… » więcej 2016-12-20, godz. 09:17 Chruszcz: "Po wczorajszym dniu wszystko się zmieniło" [WIDEO] Zepchnięty na drugi plan, po poniedziałkowych zamachach wraca plan środowisk narodowych, aby zorganizować w Polsce referendum w sprawie przyjmowania uchodźców przez nasz kraj. » więcej 2016-12-19, godz. 11:39 Czy radni przegłosują budżet Szczecina? "Nie jest przełomowy" W budżecie Szczecina na przyszły rok brakuje środków przeznaczonych na uatrakcyjnianie centrum miasta - uważa Marek Duklanowski, radny z PiS. » więcej 2016-12-19, godz. 10:15 Radny PiS: Frygę trzeba było zabrać latem [WIDEO] - Ktoś musi ponieść odpowiedzialność za niepowodzenie Frygi - mówił w "Rozmowach pod krawatem" Marek Duklanowski, szef klubu radnych PiS w Szczecinie. » więcej 2016-12-19, godz. 09:17 Marek Duklanowski: Siedzieliśmy na beczce z prochem [WIDEO] Wystarczyła jedna iskra do niebywałej eskalacji napięcia przeciwko legalnie wybranej władzy - ocenił w "Rozmowach pod krawatem" szef klubu szczecińskich radnych PiS. » więcej
132133134135136137138