Rozmowy pod krawatem
Radio SzczecinRadio Szczecin » Rozmowy pod krawatem

Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin]
Demokracja w Polsce pod rządami Prawa i Sprawiedliwości jest zagrożona i już to widać - ocenia wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Jarosław Rzepa z PSL w "Rozmowach pod krawatem" wskazał, że przykładem są plany utworzenia województwa środkowopomorskiego.

- Absurdalny, idiotyczny pomysł. To tworzenie czegoś bardzo słabego, województwa, które będzie miało konflikt pomiędzy dwoma najważniejszymi ośrodkami: Koszalin i Słupsk. Dla kilku stołków? - komentuje Rzepa.

Jak dodaje, to nie ma sensu również z ekonomicznego punktu widzenia. - Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego. Po to, żeby zrównoważyć rozwój tego województwa - mówił Rzepa.

Środkowopomorskie miałoby się składać z 12 powiatów wydzielonych z trzech województw: Zachodniopomorskiego, Pomorskiego i Wielkopolskiego.

PiS zamierza przeprowadzić wcześniej konsultacje społeczne w sprawie zmian administracyjnych.

Posłuchaj "Rozmowy pod krawatem" i zobacz wideo.
- Absurdalny, idiotyczny pomysł - komentował Jarosław Rzepa.
- Statystycznie, patrząc na środki wydawane z naszego budżetu, do tamtej części województwa trafia więcej pieniędzy niż do dawnego województwa szczecińskiego - dodał Rzepa.

Dodaj komentarz 2 komentarze

Tak, Szczecin to prężne miasto, przy którym i Koszalin, i Kołobrzeg, i Szczecinek, i Białogard, i Złotów i inne miejscowości wielce się utuczą...

Pełne jest potencjału gospodarczego ulokowanego w Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Szczecińskiej Nowa (dawna Stocznia im. Adolfa Warskiego po modernizacji), Stoczni Odra, Szczecińskiej Centrali Nasiennej, Zakładach Odra i Dana, takich firmach jak Selfa, Fabryka Kabli, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo, PKP Cargo SA.
…i wielu innych potentatach nadających charakter temu stołecznemu grodowi i regionowi, któremu dzielnie administruje.

Pełno w nim nowych inwestycji, w których można znaleźć wspaniałą pracę, zrobić udane zakupy, najeść się do syta, poobcować z kulturą, pójść na spacer, udzielić się towarzysko a nawet polansować (Galaxy, Turzyn, Atrium Molo, Outlet Park, Kaskada, Gryf, Północ i inne).

Ponieważ szczeciński rynek jest nienasycony owymi inwestycjami to z pewnością powstaną następne... (za artykułem z dnia 23.07.2014r. w Głosie Szczecińskim p/t Mamy za mało galerii handlowych?).

To fakt, że Koszalin aż tylu spektakularnych inwestycji nie posiada.
Ale my oczekujemy innego rodzaju inwestycji i dlatego nie zrozumiemy się ze Szczecinem.

Szczeciński rynek pracy? Proszę bardzo -– 15. miejsce wśród stolic województw, gdzie najniższe bezrobocie notowane jest w Poznaniu a najwyższe w Białymstoku (za artykułem z dnia 04.09.2015 na portalu regiopraca.pl p/t Bezrobocie w miastach wojewódzkich: Białystok i Poznań na przeciwnych biegunach).

Wśród zaś najbardziej liczących się szczecińskich pracodawców znajdują się uczelnie (4.200 osób – US i ZUT), urząd miejski (ok. 1.100 osób), sądy (1.000 osób), banki (1.150 zatrudnionych w PEKAO S.A. i PKO BP), poczta (900 osób), ZUS (900 osób), urzędy skarbowe razem z izbą skarbową (800 osób), izba celna (800 osób), miejskie wodociągi i kanalizacja (700 osób), komunikacja miejska (500 osób) i reszta budżetówki (dane z 2013r.).

Nieźle można zarobić w szczecińskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie w 2013r. pracowało 747 osób zarabiających średnio 4.558,24 zł (za odpowiedzią Marszałka Województwa z dnia 11.03.2013r. na interpelację radnego Roberta Stankiewicza). Zaś na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można się dowiedzieć, że zatrudnienie wynosi w nim 531 osób.
Gdzie Koszalinowi stawać w konkury z takimi firmami.
No ale to już są struktury wojewódzkie…

To nic, że ze Szczecina wyjechało 20 tysięcy młodych ludzi i z ponad 400-tysięcznej metropolii (416,6 tys. w 1999 r.) zmienił się w ponad 300-tysięczne (391 tys. w 2010 r.) prowincjonalne miasto (za artykułem na portalu interia360 p/t: Szczecin miastem naukowców, urzędników i handlowców z dnia 17.08.2013r.)

To nic że leży na rubieżach województwa zachodniopomorskiego i przypomina pozostałym o swoim istnieniu jedynie przy nierównym podziale środków w celu ratowania oczekających w kolejce by podzielić los wyżej wymienionych.

Cytat: Można oczywiście żałować, że Szczecin nie jest takim centrum przemysłowym jak pobliski Poznań, czy odległy Wrocław, ale z czasem może się to zmieni... (za artykułem z dnia 06.01.2010r. na portalu wiadomosci24 p/t Przemysłowa potęga Szczecina już tylko legendą…).

Może to się zmieni, a może nie...
Zapewne nastąpiłoby to szybciej pod administracją Poznańską; tylko jak pokonać odwieczne animozje do pyrlandii?

My w Koszalinie nie chcemy czekać, aż coś zmieni się w Szczecinie. Chcemy sami decydować o swoim rozwoju.

Apel do Szczecinian: przestańcie się prężyć i napinać, bo Koszalin potrzebuje autonomii do rozwoju i powinien być samodzielny, gdyż nie zasługuje, aby czekać na okruchy z Waszego "suto" zastawionego stołu.

Macie swoje duże problemy i na nich się skoncentrujcie, bo do tej pory jedyna legitymizacją Waszej stołeczności jest wciąż większa liczba mieszkańców niż w Koszalinie.

Cytat: Według oficjalnych danych dzisiaj nasz region - województwo zachodniopomorskie jest najwolniej rozwijającym się województwem w kraju. A więc czy warto nadal żyć razem, ale w biedzie?
(za artykułem na Koszalińskim Portalu Historycznym p/t O województwie, którego już nie ma...).

Tak, Szczecin to prężne miasto...
W Szczecinie zapanuje radość, bo przestanie być czerwoną latarnią na mapie rozwoju wszystkich polskich województw.
Ale uwaga!
Jak odda koszalińskim strukturom wojewódzkim zabrane w 1999r. ponad 2.000 etatów, to będzie miał wyższą stopę bezrobocia niż Koszalin.
Szczecinianie! Zastanówcie się więc, może lepiej nadal stwarzać pozory kolosa, mimo że na glinianych nogach?
Moja rada - zajmijcie się lepiej ratowaniem tego, co jeszcze Wam po komunie zostało, bo niemal wszystko zaprzepaściliście (Stocznia Remontowej Gryfia, Stocznia im. Adolfa Warskiego, Stocznia Odra, Zakłady Przemysłu Odzieżowego Odra i Dana, Selfa, Fabryka Kabli Załom, Papiernia Skolwin, Unikon, Transocean, Chemitex Wiskord, PPDiUR Gryf, FSM Polmo...).
Koszalin nie chce być ofiarą Waszego radosnego gospodarowania…

Zobacz także

2015-09-23, godz. 11:42 Błąd w prezydenckim projekcie ustawy. Radny PiS komentuje [WIDEO] Radny wojewódzki PiS Paweł Mucha bagatelizuje błąd rachunkowy w uzasadnieniu do projektu ustawy Andrzeja Dudy. » więcej 2015-09-23, godz. 09:08 Mucha: Rząd niewiarygodny w sprawie uchodźców [WIDEO] Rząd rozbija solidarność Grupy Wyszehradzkiej - tak mówił w "Rozmowach pod krawatem" Paweł Mucha, radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2015-09-18, godz. 13:29 Minister skwitował prośbę wicewojewody [WIDEO] Urzędnicy ślą pisma, bo jest kampania wyborcza - tak prośby wicewojewody z PSL o sprawdzenie, jak działa monitoring suszy w regionie skwitował w Radiu Szczecin minister rolnictwa Marek Sawicki. » więcej 2015-09-18, godz. 10:17 Sawicki krytycznie o ANR [WIDEO] Minister rolnictwa krytykuje podlegającą mu Agencję Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Marek Sawicki mówił w "Rozmowach pod krawatem", że Agencja mogłaby ograniczyć dzierżawę ziemi spółkom z obcym kapitałem. » więcej 2015-09-17, godz. 16:08 Po tym pytaniu zrobiło się gorąco w "Rozmowach pod krawatem" Relacje personalne nie mają wpływu na decyzje miasta - tak mówi prezydent Szczecina. Piotr Krzystek w "Rozmowach pod krawatem" tłumaczył, że plany przebudowy stadionu Pogoni, zamiast budowy nowego, są efektem analiz, a nie - jak pytał… » więcej 2015-09-17, godz. 12:21 Pomnik Wdzięczności jeszcze postoi w Szczecinie [WIDEO] Nie będzie likwidacji radzieckiego pomnika w centrum Szczecina, przynajmniej na razie - mówił w "Rozmowach pod krawatem" prezydent miasta. » więcej 2015-09-17, godz. 10:25 Nie nowy, ale przebudowa starego. Krzystek o stadionie Pogoni [WIDEO] Prezydent Szczecina trzyma się koncepcji przebudowy stadionu Pogoni. Piotr Krzystek w "Rozmowach pod krawatem" powiedział, że nie będzie rozważał budowy nowego, nawet jeśli remont obiektu przy Twardowskiego będzie znacznie droższy… » więcej 2015-09-17, godz. 09:08 Krzystek o zwolnionym prezesie: Dobrze zarządzał, to co się stało jest zaskoczeniem [WIDEO] Zamieszanie w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji wymaga wyjaśnienia, ale nie wymaga zmian w nadzorze nad miejskimi spółkami - tak uważa prezydent Szczecina. W ten sposób Piotr Krzystek skomentował "dyscyplinarkę" dla byłego prezesa… » więcej 2015-09-16, godz. 12:59 Mocne słowa Kosmala. Jest odpowiedź [WIDEO] Około sześciu procent, czyli mniej więcej co dwudziesty hektar ziemi w Zachodniopomorskiem został sprzedany cudzoziemcom lub firmom z obcym kapitałem - tak poinformowali nas urzędnicy wojewody. To odpowiedź na zarzuty szefa rolniczej… » więcej 2015-09-16, godz. 09:05 Kosmal na liście PiS: Jestem człowiekiem niezależnym [WIDEO] Szef rolniczej "Solidarności" w Zachodniopomorskiem nie widzi niczego złego w tym, że startuje do Senatu z list Prawa i Sprawiedliwości. Edward Kosmal w "Rozmowach pod krawatem" podkreślał, że nie należy do żadnej partii i to gwarantuje… » więcej 2015-09-15, godz. 11:01 Polityka multikulti w opinii Tałasiewicza [WIDEO] Polityka multikulti w Polsce tak, ale prowadzona rozsądnie - to opinia Marka Tałasiewicza. Wojewoda zachodniopomorski powiedział w "Rozmowach pod krawatem", że musimy przyjmować ludzi innej narodowości, bo niedługo zabraknie rąk do… » więcej 2015-09-15, godz. 10:53 Napieralski na liście PO. Tałasiewicz komentuje Akceptuję Napieralskiego na listach PO jako element strategii antypisowskiej - mówił w Radiu Szczecin wojewoda zachodniopomorski, Marek Tałasiewicz. » więcej 2015-09-15, godz. 09:55 Wojewoda: Zachodniopomorskie mogłoby przyjąć kilkuset imigrantów [WIDEO] Zachodniopomorskie może przyjąć kilkuset uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - mówił w "Rozmowach pod krawatem" wojewoda zachodniopomorski, Marek Tałasiewicz. » więcej 2015-09-14, godz. 10:35 Pomyłka przy hymnie na konwencji PO. Posłanka tłumaczy [WIDEO] Posłanka Platformy Obywatelskiej tłumaczy wpadkę na sobotniej konwencji partii. Chodzi o pomyłkę w tekście hymnu narodowego. Prowadzący zamiast zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", zaśpiewał "[...], póki… » więcej 2015-09-14, godz. 09:53 Kochan o podatkach: Proszę nie pytać szeregowej posłanki [WIDEO] Gdy Platforma Obywatelska wygra jesienne wybory, Polacy będą płacić niższe podatki - tak mówi Magdalena Kochan. Posłanka PO w "Rozmowach pod krawatem" powtórzyła deklarację premier Ewy Kopacz. Nie potrafiła jednak odpowiedzieć… » więcej
164165166167168169170