- Spory ukraińsko-polskie służą Rosji - przekonywała w "Rozmowie pod krawatem" Nadia Sawczenko.
- Niektóre kroki były zrobione ze strony ukraińskiej, kiedy byłam jeszcze w więzieniu, i zrozumiałam, że one obraziły Polaków. Ale wówczas też zostały uchwalone w związku z populizmem i poparciem dla pewnej siły politycznej. To samo zrobiła strona Polska. Identycznie siła polityczna miała z tego korzyść - mówi Sawczenko.
Sawczenko przekonuje, że zamiast podejmowania uchwał można było "te sprawy omówić, zorganizować polsko-ukraińskie zjazdy, złożyć kwiaty w miejscach pamięci".
- Błędy przeszłości należy pamiętać by nie powtarzać ich w przyszłości. Jeżeli zaczynamy kłócić się o historię to jest tylko z korzyścią dla Rosji, bo ona chce, żeby wszyscy byli wrogami. Wtedy łatwiej jest wszystkich nas podporządkować rosyjskiemu imperium. A co to dla nas znaczy, wszyscy pamiętamy - tłumaczy Nadia Sawczenko.
W kwietniu 2015 roku ukraiński parlament podjął uchwałę upamiętniającą żołnierzy UPA - odpowiedzialnych za mordy na Polakach. Ponad rok później polski Sejm podjął uchwałę stwierdzającą, że zbrodnia wołyńska podczas drugiej wojny światowej nie została właściwie upamiętniona ani nazwana przez Ukraińców ludobójstwem.
Całej rozmowy Tomasza Chacińskiego z Nadią Sawczenko posłuchacie na radioszczecin.pl. Od 14 września w Radiu Szczecin emitować będziemy audiobook "Nadia. Więzień Putina".
Zobacz także
2017-05-15, godz. 10:19
Poseł Kukiz'15 odpowiada na zarzut, że jest prorosyjskim działaczem
"Poseł ze Szczecina, Sylwester Chruszcz jest prorosyjskim działaczem" - tak twierdzą węgierskie specsłużby.
» więcej
2017-05-12, godz. 09:52
Pogrzeb Jacka Polaczka w Poznaniu, msza w Szczecinie w poniedziałek
Pogrzeb Jacka Polaczka, aktora Teatru Polskiego w Szczecinie odbędzie się w Poznaniu. Na razie nie jest znana dokładna data pogrzebu. Jacek Polaczek zgodnie ze swoją wolą będzie skremowany i pochowany w rodzinnym grobowcu.
» więcej
2017-05-12, godz. 09:19
Adam Opatowicz: nadchodzi rozbudowa Teatru Polskiego [WIDEO]
Co z planami rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie? Decydujący jest przyszły rok - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor Adam Opatowicz. Przez kolejne 5 lat to on będzie kierował placówką. Jak zauważył, teatr potrzebuje pilnie…
» więcej
2017-05-11, godz. 09:18
SLD: kondycja dobra, sondaże zbędne, robota polityczna
Nie żyjemy sondażami, robimy swoją robotę - tak o kondycji Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Rozmowie pod krawatem mówił szef partii w Szczecinie, Dawid Krystek.
» więcej
2017-05-10, godz. 10:34
Minister do marszałka: Olgierdzie drogi, zajmij się sprawami województwa
Zachodniopomorski marszałek krytykuje polskiego prezydenta, jego minister odpowiada: - Zajmij się, Olgierdzie drogi, aferami w podległych instytucjach, a nie wcielaj się jednoosobowo w rolę Trybunału Konstytucyjnego - mówił w Rozmowie…
» więcej
2017-05-10, godz. 09:16
Paweł Mucha: hipokryzja opozycji w sprawie referendum konstytucyjnego
Skrajna hipokryzja - tak o krytycznych wypowiedziach opozycji o pomyśle referendum konstytucyjnego mówił w Radiu Szczecin Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.
» więcej
2017-05-09, godz. 09:14
Senator PO: Szczecin, stocznia, propaganda
Odróżnijmy biznes stoczniowy od działań propagandowych - tak senator Tomasz Grodzki z PO ocenia działania rządu PiS w sprawie rewitalizacji tego przemysłu w Szczecinie. Polityk w Rozmowie pod krawatem sceptycznie oceniał rządowe plany…
» więcej
2017-05-08, godz. 10:21
Spory o frekwencję i brak kultury politycznej
To był przemarsz "ku władzy", a nie "marsz wolności" - tak, zorganizowaną w Warszawie demonstrację opozycji, oceniał w Radiu Szczecin politolog Maciej Drzonek. W sobotniej manifestacji, według szacunków policji, uczestniczyło około…
» więcej
2017-05-08, godz. 09:44
Dr Maciej Drzonek: wypowiedzi Macrona o Polsce to retoryka kampanii wyborczej
Politolog o wyborach we Francji i wypowiedziach zwycięzcy à propos Polski: - Mam nadzieję, że to była tylko retoryka ostrej kampanii wyborczej - stwierdził w Radiu Szczecin dr Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
» więcej
2017-05-05, godz. 11:22
Prof. Inga Iwasiów krytycznie o poziomie matur i wiedzy maturzystów
Nie na czasie, oderwane od czytelniczego doświadczenia i banalne - tak o tegorocznych pytaniach na maturze z języka polskiego mówi ekspert w dziedzinie literatury, pisarka i profesor Uniwersytetu Szczecińskiego - Inga Iwasiów.
» więcej
2017-05-04, godz. 09:23
Oryginał Konstytucji 3 Maja w Szczecinie efektem wspólnego zaangażowania [WIDEO]
To było niezwykłe wydarzenie w historii Pomorza Zachodniego - tak o trwającej kilkanaście dni wystawie, podczas której w Urzędzie Wojewódzkim prezentowano oryginał Konstytucji 3 Maja mówił Krzysztof Kozłowski, wojewoda zachodni…
» więcej
2017-04-28, godz. 09:12
Niemcy doceniają Polaków, przełamane stereotypy
Stereotypy o Polakach i Polsce zostały już w Niemczech dawno przełamane - mówiła wiceprezes Związku Polaków w Niemczech, Anna Wawrzyszko. Jak tłumaczyła w Rozmowie pod krawatem obraz Polaka, który zajmuje się kradzieżą samochodów…
» więcej
2017-04-27, godz. 10:25
Dr Ossowski w odpowiedzi na krytykę zw. z identyfikacją ofiar totalitaryzmów
- Za wolno i za drogo? - to nieprawdziwe zarzuty: tak mówił w Radiu Szczecin szef Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie, Andrzej Ossowski. Komentował w ten sposób pytanie o konflikt z wiceprezesem IPN, Krzysztofem…
» więcej
2017-04-27, godz. 09:18
Polityka historyczna Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
W województwie zachodniopomorskim jest jeszcze wiele do odkrycia, wiele ofiar II wojny światowej i czasów tuż po wojnie wymaga upamiętnienia - mówił w Rozmowie pod krawatem dr Andrzej Ossowski mianowany przewodniczącym Komitetu Ochrony…
» więcej
2017-04-26, godz. 10:18
Zbiór zastrzeżony IPN coraz mniej atrakcyjny
Z tej chmury spadnie prędzej mały deszczyk niż ulewa - prof. Antoni Dudek tak opisywał efekt, jaki - jego zdaniem - wywoła odtajnienie wszystkich akt tzw. zbioru zastrzeżonego Instytutu Pamięci Narodowej.
» więcej